دبیرکل ناتو: ایران در حال بررسی تحویل موشک‌های بالستیک به روسیه است

Screen Shot 2022-11-03 at 9.06.16 PM

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانیتک شمالی، ناتو، گفت که ایران علاوه بر ارائه پهپاد به مسکو، در حال بررسی تحویل موشک‌های بالستیک به روسیه جهت استفاده در جنگ اوکراین است.

ینس استولتنبرگ روز پنجشنبه در استانبول و در یک کنفرانس خبری چنین اقدامی از سوی ایران را «غیر قابل قبول» دانست.

تصویری از حمله پهپادی روسیه به کی‌یف، پایتخت اوکراین

هشدار دیپلمات‌های سابق ایران درباره سیاست تهران در قبال جنگ اوکراین و مذاکرات اتمی

اوکراین و کشورهای غربی ایران را متهم می‌کنند که پهپادهای انتحاری در اختیار روسیه قرار داده تا این کشور آنها را در جنگ اوکراین به کار گیرد.

دبیرکل ناتو گفته است: «شاهدیم که ایران در حال ارائه پهپاد است و تحویل موشک‌های بالستیک به روسیه را بررسی می‌کند.»

ینس استولتنبرگ تصریح کرد: «این غیر قابل قبول است. هیچ کشوری نباید در این جنگ غیرقانونی از مسکو حمایت کند.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، دو هفته پیش گفته بود که روسیه دو هزار فروند پهپاد به ایران سفارش داده است. گمانه‌زنی‌ها حاکی است که از این تعداد، حدود هزار پهپاد پیشاپیش به روسیه رسیده است.

شبکه سی‌ان‌ان روز دهم آبان خبر داده بود که آخرین محموله ایرانی ارسالی به روسیه، شامل ۴۵۰ فروند پهپاد است.

جمهوری اسلامی ایران این اتهامات را رد کرده است. وزیر خارجه ایران هم گفته بود که اوکراین باید «مستندات ادعا» در مورد کاربرد پهپادهای ایرانی را ارائه کند و در آن صورت، «تهران بی‎‌تفاوت نخواهد نشست». اما سفیر ایران در سازمان ملل تحقیق در این‌باره توسط این سازمان را «غیرقانونی» خوانده است.

پوتین در اوکراین «شکست می‌خورد»

دبیرکل ناتو در ادامه کنفرانس خبری خود تاکید کرد، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در اوکراین شکست می‌خورد، اما «با وحشی‌گری بیشتری (به این شکست) پاسخ می‌دهد».

ینس استولتنبرگ همچنین اظهار داشت: «در هفته‌های اخیر شاهد بودیم که ده‌ها حمله پهپادی و موشکی در سراسر اوکراین از جمله به زیرساخت‌های حیاتی انجام شد.»

او افزود: «روسیه به طور ظالمانه و عمدی غیرنظامیان اوکراینی را از امکان داشتن گرمایش، آب و برق در آستانه زمستان محروم می‌کند.»

روسیه از اسفندماه سال گذشته تهاجم نظامی به اوکراین را آغاز کرده است. روسیه در ماه‌های گذشته بخش‌هایی از خاک اوکراین را تصرف کرد اما نیروهای روسی طی هفته‌های اخیر در مقابل ضدحملات نظامیان اوکراینی مجبور به عقب‌نشینی گسترده‌ای شده‌اند.