در سومین روز مسابقات قهرمانی کشتی جهان در اسلو، محمد هادی ساروی در وزن ۹۷ کیلوگرم و علی‌اکبر یوسفی در وزن ۱۳۰ کیلوگرم کشتی فرنگی موفق شدند به مدال طلا دست یابند.

ورزشکاران ایرانی در هفت سال گذشته موفق نشده بودند که در کشتی‌ فرنگی قهرمانی جهان به مدال طلا دست یابند.

همچنین در میان دو مدال روز شنبه، کسب مدال طلا توسط علی‌اکبر یوسفی یک “رویداد تاریخی” توصیف شده، چرا که ایران تاکنون در رقابت‌های ۱۳۰ کیلوگرم کشتی فرنگی مردان موفق نشده بود به مدال طلا دست یابد.

در روز جمعه نیز محمد علی گرایی در وزن ۷۷ کیلوگرم و پژمان پشتام در وزن ۸۲ کیلوگرم موفق شده بودند به مدال برنز رشته کشتی فرنگی دست پیدا کنند.

با این مدال‌ها، تا اینجا ایران در رده دوم رقابت تیمی با دیگر کشورهای جهان در رشته کشتی فرنگی مردان قرار می‌گیرد. تیم روسیه در رده نخست قرار دارد و بخت قهرمانی کشتی فرنگی سال ۲۰۲۱ محسوب می‌شود.

میثم دلخانی روز شنبه در کنار محمدرضا گرایی به فینال راه پیدا کرد
میثم دلخانی روز شنبه در کنار محمدرضا گرایی به فینال راه پیدا کرد

اما هنوز فینال رقابت‌ وزن‌های ۶۳ و ۶۷ کیلوگرم کشتی فرنگی باقی مانده است که در روز یکشنبه، آخرین روز این رقابت‌ها برگزار خواهد شد.

در هر دو وزن، کشتی‌گیران ایرانی در روز شنبه موفق شدند به فینال راه پیدا کنند و تیم ایران این فرصت را دارد تا در صورت کسب دو مدال طلای دیگر، به قهرمان رشته کشتی فرنگی تبدیل شود.

در مسابقات پایانی، میثم دلخانی در وزن ۶۳ کیلوگرم با کشتی‌گیری از گرجستان روبه‌رو خواهد شد و محمدرضا گرایی (برادر محمدعلی گرایی) در وزن ۶۷ کیلوگرم کشتی‌گیر اهل کشور روسیه کشتی خواهد گرفت.

تیم ایران پیشتر در رقابت‌های کشتی آزاد مسابقات اسلو نیز به موفقیت‌های قابل‌ توجهی دست پیدا کرد و در نهایت موفق شد با سه مدال طلا، سه نقره و یک برنز بعد از روسیه و آمریکا، سوم شود.

اعتراض با عکس نوید افکاری

بر اساس گزارش‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، برخی از ایرانیان حاضر در ورزشگاه محل برگزاری مسابقات در اسلو، با عکس نوید افکاری اعتراض خود را به اعدام این کشتی‌گیر ایرانی نشان دادند.

نوید افکاری از معترضانی بود که در شهر شیراز و همزمان با اعتراض‌های تابستان سال ۹۷ دستگیر شد.

پایان پست Twitter, 1

آقای افکاری به اتهام قتل یک “مامور امنیتی” به اعدام محکوم شد و به رغم اعتراض‌های گسترده به چگونگی محاکمه و صدور حکم برای او در شهریور سال ۱۳۹۹ به شکل ناگهانی اعدام شد.

پرونده آقای افکاری با ابهاماتی روبه‌روست و گروههای مدافع حقوق بشر می‌گویند که اتهامات او بر اساس اعترافات اجباری به صدور حکم اعدام منجر شد.

نوید افکاری در عین حال ورزشکاری بود که در رده کشتی نوجوانان در ایران به موفقیت‌هایی دست یافته بود.

غیبت کشتی‌گیران زن ایرانی

در میان کشتی‌گیران زن، تیم‌های ژاپن و آمریکا از جمله تیم‌های قدرتمند محسوب می‌شوند
در میان کشتی‌گیران زن، تیم‌های ژاپن و آمریکا از جمله تیم‌های قدرتمند محسوب می‌شوند

اما به رغم درخشش ورزشکاران ایرانی در رشته‌های کشتی فرنگی و کشتی آزاد مردان، از آنجا که کشتی‌گیران زن ایرانی با تصمیم حکومت جمهوری اسلامی، اجازه شرکت در این مسابقات را ندارند، صدرنشین شدن تیم ایران در جدول رده‌بندی مدال‌ها آسان نیست.

در حال حاضر ایران در کنار ژاپن در رده دوم جدول رده‌بندی کل مدال‌ها قرار دارد. از میان پنج مدال طلایی که تیم ژاپن به دست آورده، چهار مدال توسط کشتی‌گیران زن تیم ژاپن به دست آمده است.

در میان کشورهایی که ورزش کشتی در آنها محبوب است و به عنوان یکی از قدرت‌های کشتی جهان شناخته می‌شوند، ایران تنها کشوری است که اجازه نمی‌دهد زنان در مسابقات قهرمانی جهانی کشتی یا رقابت‌های معتبر دیگر نظیر المپیک شرکت کنند.

اصولا در میان کشورهای جهان نیز حکومت ایران از معدود کشورهایی است که به شهروندان زن اجازه نمی‌دهد در برخی رقابت‌های ورزشی شرکت کنند و حکومت این اختیار را دارد که چنین محدودیتی اعمال کند.