عکسی از دیدار آقایان محسن مهرعلیزاده، نامزد انصراف داده از انتخابات ریاست جمهوری و عبدالناصر همتی، نامزد انتخاباتی نزدیک به اصلاح طلبان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

آقای مهر‌علیزاده امروز در هنگام رای دادن اعلام کرده بود که آقای همتی رای می‌دهد.

گفت‌وگوی بی‌بی‌سی فارسی با عبدالله مومنی فعال سیاسی و دانشجویی، صبا آذرپیک، روزنامه‌نگار و طرفدار عبدالناصر همتی و حسین رزاق، روزنامه‌نگار.

عبدلله مومنی معتقد است که با رای ندادن در انتخابات به مهندسی شده شرایط برای برگزاری یک انتخابات ایجابی فراهم شود.

صبا آذرپیک با تایید مهندسی انتخابات گفت که بخشی از قدرت تصمیم دارد آن کسی را که دوست دارد انتخاب کند و این روال به سمت حکومت اسلامی در حال حرکت است. اما نه سلبی به انتخابات منجر به تنبیه حکومت نخواهد شد و حکومت به دنبال تسلیم شدن کسانی است که رای نمی‌دهند.

حسین رزاق هم معتقد است که در جمهوری اسلامی انتخابات آزاد وجود نداشته و یک حداقل‌هایی بوده که مردم از آن استفاده می‌کردند برای رسیدن به برخی خواسته‌هایشان. در این دوره اصلا کسی حضور نداشته که حداقل‌هایی از خواسته مردم را بیان بکند.

کامل گفت‌وگو را در سایت فارسی بی‌بی‌سی و شبکه‌های اجتماعی آن ببینید.

Social embed from twitter

ستادهای انتخاباتی امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، ابراهیم رئیسی و عبدالناصر همتی در نامه‌های جداگانه‌ای به وزارت کشور خواستار تمدید زمان انتخابات تا ساعت ۲ بامداد شده‌اند.

پیشتر شورای نگهبان با تمدید ساعت رای‌گیری تا ساعت ۲۴ موافقت کرده بود.

براساس قانون انتخابات بیشترین زمان تمدید ساعت اخذ رای، تا ۲ بامداد فردای انتخابات می‌باشد.

تقی رحمانی، تحلیلگر سیاسی مخالف شرکت در انتخابات اعتقاد دارد که رهبر ایران با گفتن عبارت “تعرفه رأی” از یک “اسم رمز” استفاده کرده است. او همچنین می‌گوید برگزاری انتخابات بعد از ساعت دوازده شب “غیرقانونی” است چون طبق قانون انتخابات باید در یک روز تمام شود.

آقای رحمانی از جمله تحلیلگرانی است که اعتقاد دارد جمهوری اسلامی ممکن است آمار مشارکت را تغییر دهد در حالی که به گفته او “بعید است مشارکت بالای ۴۰ درصد باشد.”

او اعتقاد دارد که اصلاح‌طلبان در این انتخابات با معرفی کردن نامزد اشتباه کردند. توضیحات او را بشنوید:

: تقی رحمانی: آقای خامنه‌ای کمبود تعرفه را مثل یک کد انتخاباتی اعلام کرد

علی نادری، عضو ستاد ابراهیم رئیسی در رشته توییتی از درخواست این نامزد انتخابات برای تمدید زمان رای گیری خبر داده است.

آقای نادری نوشته است که به علت قطع بودن سامانه‌های فنی رای‌گیری الکترونیک با مرکز تعداد زیادی موفق به رای داده نشده بودند.

زمان اخذ رای بنا بر اعلام شورای نگهبان تا ساعت ۲۴ تمدید شده و براساس قانون این امکان وجود دارد که این زمان تا ساعت ۲ بامداد هم تمدید شود.

Social embed from twitter