درخواست از آیت الله خامنه‌ای برای لغو حکم اعدام محمد ثلاث

زینب طاهری، وکیل محمد ثلاث از آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، خواست که او را عفو و حکم اعدام قریب‌الوقوع او را لغو کند.

او شامگاه روز یکشنبه ۲۷ خرداد در شبکه‌های اجتماعی خبر داد که موکلش در زندان رجایی‌شهر “در شرایط قرنطینه قبل از اعدام” قرار گرفته و احتمالا سحرگاه دوشنبه اعدام خواهد شد.

روز یکشنبه از خانواده محمد ثلاث هم خواسته شد که “برای آخرین” ملاقات با او به زندان رجایی‌شهر بروند.

نرگس ثلاث، دختر محمد ثلاث، به بی بی سی فارسی گفته است که او ساعت سه بعد از ظهر یکشنبه با پدرش ملاقات کرده است.

خانم ثلاث می گوید که پلیس ضد شورش جلوی در زندان جمع شده اند. او می گوید بعد از ترک زندان: “ماموران امنیتی ما را پراکنده کردند و حتی اجازه ماندن در آن جا را به ما ندادند.”

او افزود: “فقط از همه مردم می خواهیم که کمکمان کنند.”

خانم ثلاث با ناعادلانه دانستن روند محاکمه گفت تنها درخواستش این است که “پدر من بتواند که یک دادگاه عادلانه داشته باشد، از حق خودش دفاع کند و حرف های خودش را بتواند بیان کند.”

منابع نزدیک به دراویش می گویند که ماموران امنیتی با مراجعه به دفتر کار خانم طاهری مقادیری سند و مدرک را با خود برده اند.

بگذر از پست توییتر شماره از @zeynab_taheri

زینب طاهری🏳
@zeynab_taheri
در پاسخ به @zeynab_taheri
از تمام ملت ایران و مردم جهان و مقامات بین المللی کمک فوری میطلبم. ما ادله محکم و غیرقابل انکار دال بیگناهی #محمد_ثلاث داریم و دستگاه قضایی ایران قصد ندارد سخنمان را بشنود.

من شرافت وکالتم را در گرو این پرونده میگذارم و از رهبر معظم انقلاب تقاضای ورود دارم🙏

زینب طاهری🏳

#محمدثلاث سحرگاه فردا #اعدام میشود
آقای دادستان تهران؛ من با سابقه سالها وکالت ضمانت میکنم‌او بیگناه است و ادله غیرقابل انکاری دارم که او بیگناه است. دلیل این عجله و ظلم چیست؟
اگرقرار است مرا بخاطر دفاع از یک #بیگناه دستگیر کنید لطفا اقدام کنید. چون من نمیتوانم شرافتم را بفروشم

در روزهای اخیر موجی از درخواست‌ها برای توقف حکم اعدام محمد ثلاث، درویش گنابادی و اعاده دادرسی از سوی سازمان‌های حقوق بشر، گروهی از نمایندگان پارلمان اروپا و کاربران شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده است.

عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف اجرای حکم اعدام محمد ثلاث شده است.

دراویش گنابادی هم با انتشار نامه‌ای که در کانال تلگرام مجذوبان نور منتشر شد، از خانواده سه مامور کشته شده خواستند تا زمانی که پرونده در یک دادرسی عادلانه و با حضور وکیل و طی مراحل قانونی رسیدگی کامل شود، اجرای حکم قصاص را به تعویق بیندازند.

براساس رای صادره از سوی شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران آقای محمدرضا ثلاث به اتهام قتل سه مامور نیروی انتظامی و اخلال در نظم و امنیت عمومی به سه فقره قصاص نفس، یک سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است. دیوان عالی این رای را عینا تایید کرده است.

آقای ثلاث متهم است روز ۳۰ بهمن و هم‌زمان با درگیری دراویش گنابادی معترض و مأموران پلیس در محدوده خیابان پاسداران تهران، با اتوبوس به سمت گروهی از مأموران رانده و سه نفر از آنها را کشته است. در این درگیری بیش از سیصد نفر از دراویش معترض بازداشت و روانه زندان شدند. دست کم یکی از دراویش در زمان بازداشت جان خود را از دست داد.

در همان شب درگیری ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد اتوبوسی سفید رنگ در کوچه‌ای به میان گروهی از مأموران پلیس می‌راند و با زیگزاگ رفتن از میان آنها عبور می‌کند.

بعد از آن رسانه‌های دولتی ایران فیلمی از محمدرضا ثلاث را در حالی که به شدت مجروح بود، منتشر کردند که در آن آقای ثلاث اقرار می‌کرد که مسئول این حمله بوده است.

وکیل آقای ثلاث به انتشار این ویدئو اعتراض کرده و گفته بود کیفرخواست بر اساس این ویدئو نوشته شده و دادستان و ضابطان قضایی که این فیلم را گرفته‌اند نباید “ملزومات طبقه بندی شده پرونده” را به نمایش می‌گذاشتند.

You may also like...