رسانه‌های اسرائیلی شامگاه چهارشنبه، ۲۳ تیر، گزارش دادند که ارتش این کشور خواهان افزایش بودجه به میزان میلیاردها «شِکِل» شده تا خود را برای حمله نظامی احتمالی علیه تأسیسات اتمی ایران آماده‌تر کند.

بر اساس این گزارش، این درخواست در چارچوب مباحثات جاری در این روزها میان دولت جدید اسرائیل با وزارت دارایی این کشور، ارائه شده ولی مبلغ دقیق آن، ظاهراً محرمانه است.

در حالی که اسرائیل در دو سال گذشته درگیر بحران سیاسی ناشی از چهار انتخابات پارلمانی پیاپی بود، دولت وقت بنیامین نتانیاهو مدت‌ها از تصویب بودجه دو سالانه اسرائیل خودداری می‌کرد و همه نهادها، شامل ارتش، بودجه تنخواه‌گردان می‌گرفتند.

اما نفتالی بنت، نخست‌وزیری که از یک ماه پیش قدرت را از دست بنیامین نتانیاهو گرفته، خود را برای تصویب بودجه دو سالانه آماده کرده است.

به گزارش شبکه کان، اسرائیل افزایش خیره‌کننده بودجه نظامی را در حالی بررسی می‌کند که ارزیابی می‌کند، قدرت‌های جهانی در مذاکرات جاری با ایران در وین، سرانجام به بن‌بست خورده و برجام احیا نشود.

از این گزارش که در سایر رسانه‌های اسرائیل نیز بازتاب یافته، چنین برمی‌آید که استنباط اسرائیل از شکست مذاکرات وین این است که ایران در آن صورت، به سوی پیشرفت بیشتر در برنامه هسته‌ای خود گام بردارد و فاصله میان دستیابی آن به توانایی کامل تولید بمب اتمی، بسیار کوتاه‌تر خواهد شد.

شبکه کان افزوده‌است که نفتالی بنت، نخست‌وزیر و بنی گانتز، وزیر دفاع، در مذاکرات اخیر خود با دولت جو بایدن بر دست باز اسرائیل برای اقدام نظامی علیه ایران، تأکید کرده‌اند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل، نیز که اکنون رهبر اپوزیسیون است، این هفته بر لزوم استقلال عمل اسرائیل علیه ایران، تأکید کرد و در مقاله‌ای نوشت، که صدای مخالفت دولت جدید اسرائیل با احتمال بازگشت آمریکا به برجام، بعد از کنار گذاشته شدن او از قدرت، «ضعیف شده‌است»