qods.jpgدویچه وله – انجمن اسرائیل و آلمان خواستار ممنوعیت دائمی برگزاری راهپیمایی روز قدس در برلین شد. این راهپیمایی همه‌ساله برگزار می‌شود. از سوی دیگر مسئول کمیته یهودیان آمریکا در برلین خواستار تعطیلی مرکز اسلامی هامبورگ شده است.

راهپیمایی روز قدس قرار است روز هشتم ماه مه سال جاری در منطقه پررفت‌وآمد “کورفورستن‌دام” شهر برلین برگزار شود. پلیس برلین اعلام کرده است که درخواستی برای صدور مجوز شرکت ۲۰۰۰ نفر در این راهپیمایی ارائه شده است.

خبرگزاری پروتستان آلمان روز چهارشنبه ۲۱ آوریل (اول اردیبهشت) گزارشی پیرامون درخواست ممنوعیت برگزاری راهپیمایی روز قدس در آلمان منتشر کرده است.

در همین رابطه، اوه بکر، رئیس انجمن اسرائیل و آلمان نسبت به برگزاری این راهپیمایی در برلین اعتراض کرده و خواستار ممنوعیت دائمی برگزاری چنین مراسمی در آلمان شده است.

او گفته است: «ما نمی‌بایست اجازه دهیم که شعارهای نابودی اسرائیل در خیابان‌های آلمان طنین‌انداز شود.»

رئیس انجمن اسرائیل و آلمان این تظاهرات را “چندش‌آور” خوانده و گفته است که آلمان نمی‌بایست به چنین تظاهراتی به‌مثابه یک تظاهرات عادی سالانه بنگرد.

بکر همچنین به این نکته اشاره کرده است که ایده چنین تظاهراتی توسط آیت‌الله خمینی مطرح شده و هدف آشکار آن آسیب زدن به صلح در این کشور است.

رئیس انجمن اسرائیل و آلمان از راهپیمایی روز قدس به عنوان “ضیافت یهودستیزان” یاد کرده و خواستار ممنوعیت دائمی آن شده است.

خبرگزاری پروتستان آلمان در ادامه گزارش خود یادآور شده که این راهپیمایی در سال ۱۹۷۹ توسط خمینی مطرح شده و هدف از آن فراخوان به مسلمانان جهان برای اشغال اورشلیم (بیت‌المقدس) و نابودی اسرائیل بوده است. در این گزارش همچنین آمده است که این روز در ایران تعطیل عمومی است.

درخواست تعطیلی مرکز اسلامی هامبورگ

از سوی دیگر خبرگزاری کاتولیک‌ آلمان نیز به درخواست رمکو لیم‌هویز، مدیر کمیته یهودیان آمریکایی شهر برلین مبنی بر تعطیلی مرکز اسلامی هامبورگ پرداخته است.

او از دولت ایالتی هامبورگ درخواست کرده به همکاری خود با مرکز اسلامی هامبورگ خاتمه دهد. درخواست تعطیلی این مرکز اسلامی پس از برگزاری مراسمی برای قاسم سلیمانی نیز از سوی برخی از انجمن‌های یهودی و غیریهودی مطرح شده بود.

مدیر کمیته یهودیان آمریکایی شهر برلین در مقاله‌ای که برای روزنامه “دی ولت” چاپ آلمان نوشته است، گفته که این مرکز اکنون تبدیل به مهم‌ترین پایگاه جمهوری اسلامی ایران در اروپا شده است. او از همکاری مسئولان شهر هامبورگ با این مرکز انتقاد کرده است.

باید یادآور شد که هامبورگ نخستین ایالت آلمان است که در سال ۲۰۱۳ قراردادی با انجمن‌های اسلامی امضا کرد. این قرارداد ناظر بر تنظیم آموزش دینی، به رسمیت شناختن روزهای تعطیل اسلامی، ساخت و احداث مساجد و همچنین اداره مهد کودک بوده است.

مدیر کمیته یهودیان آمریکایی شهر برلین همچنین متذکر شده است که مرکز اسلامی هامبورگ تبدیل به مرکز نیروهای حزب‌الله لبنان شده است. او نوشته است که با توجه به افزودن حزب‌الله به جمع سازمان‌های تروریستی، این مرکز نیز باید تعطیل شود.

باید یادآور شد که فعالیت نیروهای وابسته به حزب‌الله از آوریل سال ۲۰۲۰ در آلمان ممنوع شده است. رمکو لیم‌هویز در مقاله خود در روزنامه “دی ولت” گفته است که مسئول مرکز اسلامی هامبورگ مستقیما توسط آیت‌الله خامنه‌ای انتخاب می‌شود.

افزون بر آن گفته می‌شود که جمهوری اسلامی از این مرکز برای جاسوسی و همچنین تحت فشار قرار دادن نیروهای وابسته اپوزیسیون ایران در هامبورگ نیز استفاده می‌کند.

مدیر کمیته یهودیان آمریکایی شهر برلین همچنین گفته است که نمایندگان رسمی مرکز اسلامی هامبورگ تا چند سال پیش در راهپیمایی روز قدس در برلین شرکت می‌کرده‌اند.

او تاکید کرده است که مسئولان مرکز اسلامی هامبورگ تا کنون هیچ‌گاه شعار نابودی اسرائیل را محکوم نکرده‌اند. رمکو لیم‌هویز مرکز اسلامی هامبورگ را نمایندگی پوشیده جمهوری اسلامی در آلمان نامیده و با اشاره به دلایل گفته‌شده خواستار تعطیلی آن شده است