درخواست حقوقدانان برای آزادی بازداشتی‌ها؛ تشکل‌های صنفی به دنبال ادامه اعتراض

در هفتمین روز اعتراضات در ایران، راهپیمایی‌های حکومتی در برخی شهرهای ایران برگزار شد و مقامات رسمی ادعا کردند که اعتراضات پایان یافته است اما در روزهای گذشته چندین چهره و تشکل صنفی از معترضان درخواست کرده‌اند تا به اعتراضات خود ادامه دهند. از سوی دیگر ۶ حقوقدان برجسته ایرانی نیز در نامه‌ای خواستار آزادی بازداشت شدگان روزهای اخیر شده‌اند.

روز چهارشنبه ۱۳ دی ماه اعتراض‌ها در ایران در حالی ادامه یافته که در برخی از شهرها راهپیمایی‌های حکومتی علیه این اعتراضات برگزار شد. در دو دهه اخیر، جمهوری اسلامی پس از یک دوره اعتراضات مخالفان، راهپیمایی حکومتی برگزار می‌کند تا پایان اعتراض‌ها را اعلام کند.

محمد سیف‌زاده، شیرین عبادی، عبدالکریم لاهیجی ، نسرین ستوده، محمد اولیایی‌فرد و محمود رحمانی‌اصفهانی ۶ حقوقدان و وکیل دادگستری در بیانیه مشترکی بر «حق اجتماعات شهروندان» تاکید کرده و نوشته‌اند: «از آنجا که معترضان زیادی نیزبه دلیل استفاده از حقوق قانونی شان دستگیر شده‌اند، خواهان آزادی بی قید و شرط آن‌ها هستیم.»

این وکلای دادگستری ضمن درخواست عزل و محاکمه مقامات برخورد کننده با معترضان تاکید کرده‌اند: «خواسته‌ قانونی مردم که از طرق مسالمت آمیز ابراز می‌شود، باید به رسمیت شناخته شود و نه آنکه ماموران با سوء استفاده از موقعیت نظامی و انتظامی شان، باعث کشته شدن شهروندانی شوند که از حقوق مسلم قانونی شان استفاده می‌کرده‌اند.»

جوانمیر مرادی، دبیر انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه نیز اعتراضات سراسری را حق مردم ایران دانسته و سرکوب آنها را «ناحق» توصیف کرده است.

جعفر عظیم زاده، رئیس هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران نیز این اعتراضات را دارای ماهیت کارگری دانسته و گفته است برای تقویت و ادامه اعتراضات تلاش خواهند کرد.

هاشم خواستار، عضو کانون صنفی معلمان ایران هم خواستار ادامه اعتراضات خیابانی شده و آن را «تنها راه رهایی» نامیده است.

در هفتمین روز اعتراضات شاهزاده رضا پهلوی نیز از نیروهای نظامی و انتظامی خواسته تا به مردم ایران بپیوندند.

گزارش‌های رسیده به صدای آمریکا حاکی از آن است که با وجود جو امنیتی در اکثر شهرهای ایران، همچنان تعدادی از معترضان به خیابان‌ها آمده و در برخی شهرها نیز ماموران انتظامی و امنیتی با معترضان درگیر شده‌اند.

You may also like...