سازمان عفو بین‌الملل بار دیگر از مقامات جمهوری اسلامی درخواست کرد قوانینی که روابط جنسی همجنس‌گرایانه را جرم تلقی می‌کند، لغو کند.

این درخواست همزمان با روز جهانی مبارزه با همجنس‌گراستیزی و پس از قتل علیرضا فاضلی منفرد، جوان همجنس‌گرای ۲۰ ساله‌ ساکن اهواز که بدست مردان خانواده‌اش کشته شد، مطرح شده است.

آقای فاضلی‌ منفرد که قصد داشت پس از گرفتن کارت معافیت سربازی خود به ترکیه برود و با دوست همجنس‌گرای خود زندگی کند، بدلیل گرایش جنسی‌اش، روز ۱۴ اردیبهشت از سوی برادر و پسرعموهای خود به قتل رسید.

دیانا التاوی، معاون مدیر خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای اعلام کرده که «بی‌توجهی گستاخانه مقامات ایرانی نسبت به جان و امنیت افراد دگرباش جنسی» و «احساس مصونیت از مجازات» برای افرادی که دست به چنین جنایاتی می‌زنند، «زنگ خطر» را به صدا درآورده است.

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده قوانین جمهوری اسلامی، ارتکاب جنایت علیه همجنس‌گرایان را «مجاز» کرده و «حملات خشونت آمیز و مرگبار علیه این افراد را به دلیل گرایش جنسی واقعی یا هویت جنسیتی آنها قانونی می‌داند.»

سازمان عفو بین‌الملل، قتل این جوان همجنس‌گرا را «هولناک» خوانده و نوشته این ماجرا نشان داد «چگونه جرم‌انگاری رفتار جنسی همجنس‌گرایانه، موجب تداوم خشونت و تبعیض سیستماتیک علیه افراد همجنس‌گرا و تراجنسیتی‌ می‌شود.»

سازمان عفو بین‌الملل اضافه کرده که این قتل در عین حال، «ضرورت فوری تصویب و اجرای قوانینی را برای حمایت از حقوق اولیه افراد دگرباش جنسی در قبال تبعیض، آزار و اذیت و تعرض از سوی دولت و عوامل غیردولتی» برجسته کرد.

.