درخواست مؤکد کمیسر اتحادیه اروپا برای آزادی یوهان فلودروس از زندان ایران

۱۰

همزمان با آن که خانوادهٔ یوهان فلودِروس خبر دادند این شهروند سوئدی بازداشت‌شده، در زندان‌ اوین «شرایط بی‌رحمانه‌ای» را تحمل می‌کند، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا روز دوشنبه درخواستی مؤکدانه برای آزادی این کارمند سوئدی دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا کرد.

ایلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا گفت فلودروس که بیش از ۵۰۰ روز است که در بازداشت به سر می‌برد، تقریباً دو سال در کابینه او بوده، اما قبل از بازداشت در ایران، درخواست کرده بود برای هیئت اتحادیه اروپا در افغانستان کار کند.

به نوشته آسوشیتدپرس، او در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود که «من خیلی ناراحت و بسیار نگران هستم. او مدتی طولانی همکار من بود. این وظیفه وزارت امور خارجه سوئد است که برای آزادی فلودروس با هماهنگی سرویس دیپلماتیک اتحادیه اروپا کوشش کند.»

خانوادهٔ آقای فلودروس روز یکشنبه ۱۹ شهریور در بیانیهٔ آغاز کمپین بازگشت این دیپلمات اتحادیهٔ اروپا به کشورش اعلام کردند که او در ۱۰ ماه گذشته «بدون ارتباط با خانواده» و در سلول انفرادی بوده که «شبانه‌روز روشن است».

در این بیانیه که همزمان با سالروز تولد ۳۳ سالگی آقای فلودروس منتشر شده، آمده است که در تنها تماس ویدیوئی که این شهروند سوئدی داشته، او «عاجزانه» از خانوادهٔ خود خواهش کرده تا برای آزادی او بیشتر تلاش کنند.

خانوادهٔ یوهان فلودروس تصمیم گرفته‌اند به همراه خانوادهٔ شهروندان خارجی یا دوتابعیتی که در سال‌های اخیر توسط جمهوری اسلامی بازداشت‌ شده‌اند، کارزاری همگانی را برای آزادی او راه‌اندازی کنند.