گفته می‌شود که وضعیت متغییر است و هر دو طرف ادعا کرده اند که در درگیری‌ها برتری دارند. گفته می‌شود صدها جنگجو کشته شده اند.

اما امرالله صالح، معاون رئیس جمهور سابق، شایعات در رسانه‌های اجتماعی مبنی بر فرار از پنجشیر را تکذیب کرد.

او در ویدیویی که به بی‌بی‌سی فرستاده می گوید امروز، صبح جمعه سوم سپتامبر، هنوز در پنجشیر است و شایعات فرار او از پنجشیر “بی‌اساس” است.

آقای صالح در این ویدیو می‌گوید: وضعیت دشوار است و تروریست‌ها به ما حمله کرده اند و ما مقاومت می‌کنیم.

او گفت: “شکی نیست که ما در شرایط سختی قرار داریم. ما تحت حمله طالبان هستیم”.

او افزود: “آنها تلفاتی داشته اند، ما هم تلفاتی داشته ایم. دیروز در مراسم تشییع جنازه برادران کشته شده ام که در این دفاع مقدس از افغانستان جان خود را از دست دادند، شرکت کردم”.

آقای صالح تاکید کرده که “ما تسلیم نمی‌شویم، ما برای افغانستان ایستاده ایم.”

در آغاز امروز نیروهای مقاومت در پنجشیر گفتند که آنها با عقب زدن حمله طالبان، صدها عضو این گروه را کشته‌اند.

یک سخنگوی این نیروها که به ‘جبهه ملی مقاومت’ مسمی است، در پنجشیر به بی‌بی‌سی گفته نیروهای آنها بیشتر از ۵۰ عضو طالبان را اسیر گرفته‌اند و بخش‌های را در خارج ولایت پنجشیر به تصرف خود در آورده‌اند.

یک سخنگوی گروه طالبان دیروز گفت که نیروهای آنها وارد منطقه شده‌اند و “تلفات سنگینی به دشمن” وارد کرده‌اند.

در شبانه‌روز گذشته، هشتک “پنجشیر” و هشتک انگلیسی Save Panjshir (پنجشیر را حفظ کنید) در افغانستان ترند شده است.

بنا به گزارش‌ها درگیری بین نیروهای طالبان و نیروهای جبهه مقاومت ملی در ورودی‌های ولایت پنجشیر ادامه دارد.

طالبان که ولایت‌ها و پایتخت افغانستان را بدون روبرو شدن با مقاومت جدی تصرف کردند، با مقاومت در دره پنجشیر روبرو شده است.

امیرخان متقی، فرستاده طالبان روز گذشته اعلام کرد که روند گفتگوها با نمایندگاه پنجشیر نتیجه‌ای در بر نداشته است و پس از آن نیروهای طالبان حملات خود را آغاز کردند.

صالح: طالبان دسترسی بشردوستانه به پنجشیر را بسته است

امروز، امرالله صالح، از رهبران جنبش مقاومت در برابر طالبان در پنجشیر در توییتی نوشت که “افراد طالبان دسترسی بشردوستانه به پنجشیر را مسدود کرده اند”

آقای صالح می‌گوید: “طالب‌ها مشخصات نژادی مسافران را می‌گیرند، از مردان پیر نظامی پنجشیر به عنوان ابزارهای پاکسازی مین در میدان‌های مین استفاده می‌کنند، تلفن ، برق را بسته اند و دارو را نیز اجازه ورود نمی‌دهند. مردم فقط می‌توانند مقدار کمی پول نقد حمل کنند.”

او افزوده که در ۲۳ سال گذشته از آغاز به کار بیمارستان اورژانس، ما هرگز دسترسی طالبان به آن را مسدود نکردیم. طالبان جنایت جنگی مرتکب می شوند و برای حقوق بین الملی بشردوستانه هیچ احترامی قائل نیستند. ما از رهبران سازمان ملل و جهان می‌خواهیم به این رفتار جنایتکارانه و تروریستی طالبان توجه کنند.

امرالله صالح، معاون اول غنی بود و با فرار غنی به خارج مدعی سرپرستی دولت بر اساس قانون اساسی افغانستان شد.

فهیم دشتی، سخنگوی جبهه مقاومت پنجشیر شب گذشته به تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی گفت که پیشنهادهای طالبان بیشتر در قالب “امتیاز” بود نه راه حل.

او افزود: “ما به دنبال حل ریشه‌ای مشکلات افغانستان یک بار و برای همیشه هستیم. راه حلی که آینده و حقوق مردم و اقلیت‌ها و حقوق بشر را در افغانستان تضمین کند.”

آقای دشتی گفت: “ترجیح ما گفتگو است اما ما تجربه مقاومت داریم اگر به سمت جنگ و حملات بیشتر برود.”

.