مقام‌های دولتی هرات در غرب افغانستان از حمله طالبان به بازار قدوس آباد در اسلام قلعه، مرز این کشور با ایران خبر داده است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات به بی‌بی‌سی گفت که در درگیری‌های جاری نیروهای دولتی با طالبان در بازار قدوس آباد پنج عضو طالبان کشته و هفت طالب دیگر زخمی شده‌اند.

به گفته او سه نفر از نیروهای دولتی نیز در این درگیری زخمی شده‌اند.

همچنین مقاهای محلی ولایت هرات گفته که حمله افراد گروه طالبان را شب گذشته (۹ سرطان/تیر) به ولسوالی غوریان که مرز مشترک با ایران دارد، دفع کرده‌اند.

اداره این ولایت دلیل پیشروی کُند نیروهای امنیتی در مرز اسلام‌قلعه را سنگر گرفتن افراد طالبان در میان خانه‌های مردم و مسجدها می‌خواند و به این خاطر برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان عملیات نظامی را به آهستگی پیش می‌برند.

افغانستان
مقام‌های امنیتی نیز وضعیت هرات را امروز بررسی کردند

درگیری در غوریان

عبدالصبور قانع، والی هرات گفته است که شب گذشته طالبان حمله گسترده بر ولسوالی غوریان هرات انجام دادند که در این حمله ابتدا از یک خودرو بمب‌گذاری‌شده استفاده شد.

والی هرات می‌گوید بعد از آن افراد پیاده طالبان به نیروهای امنیتی حمله کردند که با مقاومت نیروهای امنیتی افغان مواجه شدند.

او گفت که در این حمله ۲۰ نفر از افراد طالبان کشته و ۱۰ نفر آنان زخمی شده‌اند.

بعد از حمله شب گذشته، کاربران شبکه‌های اجتماعی تصویر یک نظامی زخمی افغان را همرسانی کردند. به گفته مقام‌های محلی و کاربران شبکه‌های اجتماعی او مانع رسیدن یک خودرو بمب‌گذاری شده طالبان به ولسوالی غوریان شده است.

ویدیویی هم از والی هرات منتشر شده که با این سرباز افغان تلفنی صحبت و از “مقاومت” او تقدیر می‌کند.

ولسوالی غوریان در ۱۰۰ کیلومتری شهر هرات قراردارد و دارای مرز مشترک با ایران است. خط آهن میان افغانستان و ایران نیز از این مسیر می‌گذرد.

رودخانه هریرود در این ولسوالی جاری است و از همین طریق به ایران سرازیر می‌شود.

در عین حال طالبان مدعی هستند که ولسوالی تگاب ولایت کاپیسا را تصرف کرده‌اند.

با ادامه خشونت‌ها در افغانستان راس ویلسون، کاردار سفارت آمریکا در کابل در توییتی نوشته است که آمریکا به حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ادامه خواهد داد و کمک ۳ ,۳ میلیارد دلار را در سال ۲۰۲۲ فراهم خواهد کرد.

او افزوده که آمریکا خواستار پایان خشونت در افغانستان، احترام به حقوق بشر همه افغان‌ها و مذاکرات جدی در دوحه است تا صلح عادلانه و پاید ایجاد شود