ساعاتی پس از اعلام آتش‌بس میان ارتش اسرائیل و سازمان‌های مسلح فلسطینی در غزه، بروز درگیری‌های جدید در محوطه «حرم شریف» در شرق بیت‌المقدس/ اورشلیم تردیدهایی را درباره دوام این آتش‌بس به وجود آورده است.

پلیس اسرائیل اعلام کرد که در واکنش به ناآرامی‌هایی که ظهر جمعه ۳۱ اردیبهشت، در محوطه مساجد عمر و الاقصی، موسوم به «حرم شریف»، و مناطق اطراف آن درگرفت، «به سرعت» و «با تمام قوا» وارد عمل شده تا «از گسترش آن جلوگیری کند».

فرمانده پلیس اورشلیم نیز هشدار داده است که وقوع ناآرامی‌های جدید «تحمل نخواهد شد».

در حالی که پلیس اسرائیل آغاز درگیری‌های این روز را به «تحریکات» فلسطینیان نسبت داده، فلسطینی‌ها روایت متفاوتی ارائه کرده و گفته‌اند نظامیان اسرائیل که از «شکست» در عملیات نظامی «تحقیر شده‌اند»، با برخورد خشونت‌بار خود با نمازگزاران در الاقصی «درصدد تلافی‌جویی» بوده‌اند.

خبرگزاری‌ها از شلیک گاز اشک‌آور و بمب صوتی که در فضای مساجد مقدسه پخش شده، و همچنین از کشمکش‌های شدید میان فلسطینیان با نیروهای امنیتی که وارد محوطه شدند، خبر دادند.

بحرانی که به عملیات سهمگین نظامی اسرائیل علیه غزه و شلیک بیش از ۴ هزار راکت از غزه به اسرائیل منجر شد، ماه گذشته از درگیری در «حرم شریف» و در پی اختلاف مالکیت بر سر چند خانه در محله فلسطینی‌نشین «شیخ جراح» در شرق اورشلیم آغاز شده بود.