در آخرین هفته‌های کاری دولت ترامپ، وزیر دادگستری استعفا کرد

ویلیام بار، وزیر دادگستری آمریکا از سمت خود استعفا کرد. آقای بار فقط پنج هفته مانده به پایان دوره کاری دولت دونالد ترامپ از کابینه خارج شده است.

استعفای آقای بار در روزی اعلام شده که کالج انتخاباتی آمریکا، نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور را به صورت رسمی اعلام کرد و آقای بایدن را به عنوان رئیس جمهوری منتخب معرفی کردند.

آقای ترامپ در توییتی که به مناسبت قبول استعفای آقای بار نوشته، لحن دوستانه‌ای نسبت به وزیر دادگستری داشت اما در روزهای گذشته او بارها از وزارت دادگستری انتقاد کرده بود.

انتقادهای آقای ترامپ از آقای بار دو دلیل داشتند، یکی به دلیل تکذیب تقلب در انتخابات بود و دیگری تاخیر در اعلام تحقیق درباره مالیات‌های پسر آقای بایدن.

آقای ترامپ در توییت خود نوشته است که تا کریسمس آقای بار از سمت خود کنار می‌رود. تا تعطیلات را در کنار خانواده‌اش بگذراند.

رئیس جمهوری آمریکا نوشته است که رابطه او با وزیر دادگستری دوم دولتش، همیشه خوب بوده و به گمان او آقای بار «خیلی خوب کار کرده است.»

آقای بار هم در نامه استعفایش از رئیس جمهوری آمریکا بابت دستاوردهایش تشکر کرده است.

او در عین حال در نامه‌اش نوشت که بخت این را داشت که اطلاعات رئیس جمهوری آمریکا را در زمینه ادعاهای تقلب به روز کند. آقای بار در نامه‌اش نوشته که اتهام‌های تقلب همچنان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

تکذیب تقلب در انتخابات

آقای بار چند هفته پیش گفته بود که شواهدی مبنی بر تقلب گسترده در جریان انتخابات ریاست جمهوری ندیده است. انتخاباتی که در روز دوشنبه به صورت رسمی، جو بایدن به عنوان پیروز رسمی آن شناخته شد.

آقای ترامپ از آقای بار ناراضی بود که پیش از انتخابات اعلام نکرده بود که درباره پسر جو بایدن تحقیقات در جریان است
آقای ترامپ از آقای بار ناراضی بود که پیش از انتخابات اعلام نکرده بود که درباره پسر جو بایدن تحقیقات در جریان است

دونالد ترامپ که هنوز شکست در انتخابات را نپذیرفته است، هر روز ادعاهای مربوط به تقلب گسترده در انتخابات را مطرح می‌کند. ادعاهایی که هیچ دادگاهی در آمریکا آنها را شایسته بررسی ندانسته است. ادعاهای مطرح شده قاضی‌های دادگاه‌های فدرال، دیوان عالی ایالت‌ها و دیوان عالی ایالات متحده آمریکا را متقاعد نکرد که حتی شکایت‌ها را شایسته جلسه دادگاه بدانند.

آقای ترامپ حتی سعی کرده بود که با تکرار ادعاهای مربوط به تقلب، رهبران جمهوری‌خواه مجالس ایالتی را متقاعد کند تا نتایج انتخابات را در ایالت‌های کلیدی تغییر دهند. این روش هم تاثیری نگذاشت و در نهایت در روز دوشنبه چهاردهم دسامبر کالج انتخاباتی آمریکا به صورت رسمی نتیجه انتخابات را تایید کرد.

پرونده هانتر بایدن

در روز چهارشنبه هفته گذشته، هانتر بایدن اعلام کرد که وزارت دادگستری مشغول بررسی مالیات‌های اوست.

پسر آقای بایدن گفته بود که دادستانی فدرال در ایالت «دلاور» در حال تحقیق درباره مالیات‌های او است. گزارش‌ها حاکی از این است که از سال ۲۰۱۸ به این سو ماموران فدرال در حال تحقیق درباره مالیات‌های هانتر بایدن بودند تا ببینند آیا او مالیات درآمدهای حاصل از کارهایش در چین را به درستی اعلام کرده یا نه.

آقای ترامپ در چند توییت نارضایتی خود از زمان اعلام این تحقیقات را بیان کرده بود. او دو روز پیش در توییتی پرسید: «چرا بیل بار، حقیقت را به مردم نگفت؟»

رئیس جمهوری آمریکا معتقد است که اگر اطلاعات مربوط به تحقیقات درباره هانتر بایدن پیش از انتخابات منتشر شده بود بر رای مردم تاثیر می‌گذاشت. به گمان او خودداری آقای بار از اعلام تحقیقات نوعی عدم وفاداری بود.

این در حالی است که بنا به دستورالعمل‌های داخلی وزارت دادگستری، این وزارت‌خانه نمی‌تواند در حالی که پرونده‌های بزرگ را بررسی می‌کند درباره آن تحقیقات اطلاع رسانی کند.

دومین وزیر ترامپ و دومین دوره وزارت بار

ویلیام بار، دومین وزیر دادگستری در دولت آقای ترامپ است. او پس از «جف سشنز» به این سمت انتخاب شد.

آقای سشنز که پیشتر سناتور بود، یکی از طرفداران پر و پا قرص دونالد ترامپ بود. آقای سشنز به دلیل اینکه خود را از تحقیقات مربوط به نقش روسیه درانتخابات ۲۰۱۶ کنار کشیده بود، مورد غضب دونالد ترامپ قرار گرفت.

آقای ترامپ، هیچگاه این کار آقای سشنز را نبخشید و بالاخره او از کابینه جدا شد. بعدا که آقای سشنز می‌خواست تا در رقابت‌های سنای آمریکا شرکت کرده و کرسی سابق خود را به دست آورد، دونالد ترامپ از رقیب او حمایت کرد و نگذاشت که سشنز در انتخابات درون حزبی انتخاب شود.

آقای بار بعد از آقای سشنز در فوریه ۲۰۱۹ به سمت وزیر دادگستری انتخاب شد. او پیشتر هم در دوره جورج بوش وزیر دادگستری آمریکا بود.

منتقدان آقای بایدن می‌گفتند که او خواسته‌های آقای ترامپ را بر استقلال وزارت دادگستری مقدم کرده بود.