اتحادیه اروپا امروز پنج‌شنبه ۲۳ دسامبر اعلام کرد که مذاکره‌کنندگان ایران و پنج قدرت جهانی که برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ تلاش می‌کنند، مذاکراتشان را هفته آینده در وین از سر خواهند گرفت.

مذاکرات برای احیای برجام حدود یک هفته پیش و پس از رد درخواست‌های ایران، به تعویق افتاد اما اینک اتحادیه اروپا اعلام کرده که بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین، روسیه و ایران تلاش‌های خود رابرای احیای برجام از روز دوشنبه از سر خواهند گرفت.

از همین رو حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران روز پنجشنبه با استقبال از ادامه مذاکرات وین در روز دوشنبه، گفت: «طرف‌های مقابل تردید نکنند که اگر بخواهند یک امتیاز بدهند و ۱۰ امتیاز بگیرند جمهوری اسلامی ایران هرگز زیر بار این روش نخواهد رفت.»

او در ادامه گفت که سند مورد توافق کشورش در مذاکرات وین، رسیدن به تعهداتی است که همه طرف‌ها در برجام به آن اشاره کرده‌اند.

اگر چه برخی رسانه‌های خبری اعلام کرده‌اند که مذاکره کننده ارشد ایران پس از رد درخواست‌های کشورش از سوی سه کشور اروپایی باقی مانده در برجام، برای مشورت به تهران بازگشته است اما آقای امیرعبداللهیان از رسیدن به یک دستور کار واحد در آخرین دور مذاکرات وین خبر داد.

انتقاد ایران از سه کشور اروپایی به خصوص فرانسه

با وجود این وزیر خارجه ایران با انتقاد از مواضع برخی کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، گفت: «امیدواریم طرف فرانسوی در مذاکرات به نقش سازنده تمرکز کند و کمک کند در این مرحله از مذاکرات به صورت واقع بینانه آنچه را مرتبط با حقوق ملت ایران است، محقق شود.»

دیپلمات‌های سه کشور اروپایی پس از به تعویق افتادن مذاکرات هسته‌ای در هفته گذشته، گفتند که مذاکره‌کنندگان در وین «به سرعت در حال رسیدن به پایان راه هستند.