اتحادیه اروپا روز دوشنبه سوم مه (۱۳ اردیبهشت) سفیر روسیه در این اتحادیه را احضار کرد.

علت این اقدام، اعتراض به تصمیم مسکو برای وضع تحریم‌هایی است که بر اساس آن ورود ۸ مقام کشورهای عضو این اتحادیه به روسیه ممنوع می‌شود.

روسیه اخیرا در اقدامی تلافی‌جویانه ورود این مقام‌های اروپایی را ممنوع اعلام کرده بود. پیشتر اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را علیه چند مقام روس اعمال کرده بود.

یک سخنگوی اتحادیه اروپا ضمن تایید احضار سفیر روسیه گفت مراتب “محکومیت و مخالفت شدید” این اتحادیه به او ابلاغ می‌شود.

وزارت خارجه روسیه هفته پیش اعلام کرد هشت مقام اتحادیه اروپا از جمله دیوید ساسولی، رئیس پارلمان اروپا و ژاک ماری، عضو هیئت فرانسوی در شورای مجمع پارلمان اروپا، مشمول این تحریم‌ها شده‌اند.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفته بود اتحادیه اروپا “به روشنی و عامدانه” استقلال سیاست‌های داخلی و خارجی این کشور را “تضعیف می‌کند.”

روسیه
وزارت خارجه روسیه می‌گوید: “اتحادیه اروپا به سیاست‌های غیرقانونی و یکجانبه محدودکننده علیه شهروندان و سازمانهای روسی ادامه می‌دهد.”

در ماه مارس اتحادیه اروپا دو مقام روسی را که متهم شده‌اند در منطقه چچن، در جنوب این کشور، افراد همجنسگرا را تحت تعقیب قضایی قرار داده بودند، تحریم کرد.

در همین ماه این اتحادیه چهار مقام ارشد روسیه را هم که بسیار نزدیک به ولادیمیر پویتن، رئیس جمهوری این کشور بودند، مشمول تحریم‌ها کرد.

وزارت خارجه روسیه گفته بود: “اتحادیه اروپا به سیاست‌های غیرقانونی و یکجانبه محدودکننده علیه شهروندان و سازمان‌های روسیه ادامه می‌دهد.”

روسیه همچنین یورگ راوپاخ، دادستان عمومی برلین و آسا اسکات از موسسه تحقیقات دفاعی سوئد را هم تحریم کرده است.

آقای اسکات از جمله مقام‌های اروپایی بود که گفته بود مقام‌های روسی، آلکسی ناوالنی، منتقد سرسخت دولت در این کشور را با سم اعصاب مسموم کرده‌اند.

آقای ناوالنی مدتی پیش، بعد از بازگشت از آلمان به روسیه در فرودگاه بازداشت شد.

آقای ناوالنی ۴۴ ساله، سال گذشته با سم اعصاب در سیبری مسموم شد، پس از آن که به کما رفت و برای درمان به آلمان منتقل شد.

او ولادیمیر پوتین را متهم کرده که به ماموران امنیتی دستور داده بود تا او را مسموم کنند. رئیس جمهور روسیه این اتهام را تکذیب کرده است.

اواخر فروردین ماه ایالات متحده هم در واکنش به حملات سایبری طیف وسیعی از تحریم‌ها را علیه روسیه اعلام کرد.

این تحریم‌ها ۳۲ نهاد روسی را هدف قرار داده و شامل اخراج دیپلمات‌ها هم می‌شود.