در رسانه‌های آمریکا؛ چرا آمار کرونا در ایران از جهان متفاوت است؟

کرونا در ایران بعد از چین بیشترین قربانی را گرفته است. میزان مرگ و میر مرتبط با ویروس کرونا در این کشور تا روز چهارشنبه، هفتم اسفند، حدود ۱۴ درصد بوده است. این در حالی است که میزان مرگ و میر در چین، نقطه پیدایش ویروس کرونا، حدود ۲ درصد بوده است. چرا آمارهای اعلام شده در ایران موجب نگرانی و تردید بسیاری از مردم این کشور و ناظران بین‌المللی شده است؟

شبکه ان‌بی‌سی آمریکا در گزارشی به چرایی و چگونگی این تفاوت فاحش آماری پرداخته است. دن دلوس، خبرنگار ان‌بی‌سی گزارش خود را چنین آغاز کرده: “وجود بیشترین قربانی ویروس کرونا در ایران (منهای چین) این پرسش را به وجود آورده که آیا مقام‌های دولت این کشور درباره آمار و ارقام‌ها شفافیت کامل دارند… آمار ۱۴ درصدی مرگ و میر ناشی از کرونا در این کشور با اختلاف بسیار زیادی از سایر نقاط جهان بیشتر است. در استان هوبی چین که مرکز آن، ووهان، نقطه پیدایش ویروس کرونا شناخته می‌شود این میزان حدود ۲ درصد است.”

دکتر ینگ‌جون هانگ، رئیس مرکز مطالعات جهانی بهداشت در دانشگاه ساتن نیوجرسی در این باره به ان‌بی‌سی گفته از نظر او یک علت برای تفاوت آمارها در ایران می‌تواند این باشد که: “آنها در شناسایی و جمع‌آوری آمار مبتلایان عقب‌تر از آمار مرگ و میر هستند”.

دکتر ویلیام شفنر، استاد بیماری‌های عفونی و پزشکی پیش‌گیرانه از مرکز پزشکی دانشگاه وندربیلت ایالت تنسی هم به ان‌بی‌سی گفته: “مشخص نیست که آیا ایران ظرفیت و توان شناسایی دقیق همه مبتلایان را دارد یا نه. چنین کاری نیازمند مراجعه مستقیم به افراد در شهرها و روستاها است تا برای جمع اوری آمار تنها به گزارش بیمارستان‌های بزرگ که بیماران مشکوک را پذیرش می‌کنند متکی نبود”.

“من نمی‌دانم آیا آنها ظرفیت چنین کاری را دارند یا خیر. بسیاری از کشورها این توان را ندارند. ضمن این که ممکن است آنها اصلا این روش مراجعه خانه به خانه را در سنت خود نداشته باشند و برایشان تازگی داشته باشد.”

دکتر شفنر به ان‌بی‌سی گفته یک فرضیه دیگر این است که ممکن است بیشتر مبتلایان افراد مسن‌تر بوده‌اند که به نظر می‌رسد در برابر ویروس کرونا آسیب پذیرترند و به همین دلیل مرگ و میر میان آنها بیشتر روی داده است.

با در نظر گرفتن میانگین سنی متعارف برای زائران مذهبی شهر قم (که نقطه آغاز شیوع ویروس کرونا در ایران معرفی شده) نظریه دوم این استاد دانشگاه وندربیلت تنسی می‌تواند به واقعیت نزدیک‌تر باشد. این که بخش بزرگی از نمازگزاران روزانه اماکن مقدس در قم و زائران غیربومی این شهر از گروه میانسال و کهنسال هستند می‌توانسته بر تفاوت آماری و افزایش میزان مرگ و میر قربانیان در ایران تاثیر گذاشته باشد.

شبکه ان‌بی‌سی آمریکا با چند کارشناس درباره علل آمارهای متفاوت کرونا در ایران و چین گفتگو کرده استشبکه ان‌بی‌سی آمریکا با چند کارشناس درباره علل آمارهای متفاوت کرونا در ایران و چین گفتگو کرده است

دکتر شفنر سومین فرضیه خود را چنین تشریح کرده: “این احتمال ضعیف‌تر از دو گمانه قبلی است. این که میزان مرگ و میر در ایران به این علت بالا است که آنها خدمات و تجهیزات کافی برای رسیدگی به مبتلایان را ندارند و به همین دلیل آنجا کرونا قربانیان بیشتری می‌گیرد. البته گمان نمی‌کنم این حدس درست باشد چرا که خبر دارم که ایران از سیستم درمانی و پزشکی تقریبا پیشرفته‌ای برخوردار است.”

دکتر جان تورس، گزارشگر پزشکی شبکه ان‌بی‌سی نیوز هم گفته فرضیه جهش ژنتیکی ویروس کرونا در ایران هم منتفی است: “در هیچ جای دیگر جهش ژنتیکی در ویروس کرونا مشاهده نشده. بنابراین فرضیه مرگ و میر بیشتر بر اثر تحول ژنتیکی این ویروس در ایران هم نمی‌تواند درست باشد و به همین دلیل باید این تفاوت فاحش در آمارها را مربوط به نحوه سنجش، عملکرد و در نوع مواجهه ایران با این اپیدمی جستجو کرد.”

دن دلوس، در ادامه گزارش خود به اظهارات متناقض مقام‌های وزارت بهداشت و سایر مقام‌های حکومتی ایران اشاره کرده و نتیجه‌گیری کرده با توجه به سایه بدبینی و عدم اطمینانی که به دولت‌مردان ایران پس از سرنگونی هواپیمای اوکراینی پیش آمده، اکنون کرونا یک بار دیگر توانایی حکومت ایران در رابطه با مدیریت بحران‌ها را زیر سوال برده است؛ این که آیا آنها در ارتباط با شیوع ویروس کرونا با مردم خود و سایر کشورهای جهان صادق‌اند؟

لس‌آنجلس تایمزتایمز لس‌آنجلس با چند شهروند داخل ایران از نگرانی‌های مربوط به شیوع کرونا گفتگو کرده است

زنجبیل و مایع ضدعفونی سیری چند؟

روزنامه تایمز لس‌آنجلس در گزارشی مربوط به شیوع کرونا در ایران با چند شهروند داخل این کشور گفتگو کرده است.

ملیسا اتحاد و نبی بلوس، گزارشگران این روزنامه از محمد، ۳۱ ساله، معلم زبان انگلیسی پرسیده‌اند که چرا با شیوع ویروس کرونا از تهران به قشم پناه برده.

“همه چیز اینجا ترسناک شده. مردم نمی‌دانند که چه باید بکنند. دولت هیچ کاری نمی‌کند… بنابراین من هم ترجیح دادم به قشم و نزد خانواده برگردم. جایی که احساس امنیت بیشتری می‌کنم.”

لس‌آنجلس تایمز همچون دیگر رسانه‌های آمریکا به اخبار مربوط به ابتلای ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت ایران توجه کرده و با انتشار ویدئوی او که شخصا کرونا مثبت بودن خود را اعلام می‌کند، از این واقعه به عنوان عامل دیگری برای افزایش نگرانی در میان مردم ایران یاد کرده است.

مریم، ۳۱ ساله، جامعه‌شناس از تهران به این نشریه آمریکایی گفته: “سرمنشاء اصلی ترس من بی‌اعتمادی به حکومت است.”

این دختر ایرانی که به گفته لس‌آنجلس تایمز به علت بیماری آسم ترجیح داده فعلا در قرنطینه خانگی بماند گفته: “ما برای سالیان سال سرکوب شده‌ایم. به ما برای سالیان سال دروغ گفته شده. ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که نابرابری و بی‌عدالتی اجتماعی حاکم است، برای همین هم یاد گرفته‌ایم که خودمان به فکر خودمان باشیم… در زمان بحران‌های کلانی مثل این، چیزی تحت عنوان جامعه وجود ندارد که شما بتوانید در برابر مصیبت به آن تکیه کنید”.

محمد باقرزاده، خبرنگار روزنامه شرق هم در گفتگوی دیگری با گزارشگران لس‌آنجلس تایمز از مشکلات روزنامه‌نگاران برای دسترسی به آمار و اطلاعات دقیق گفته و همزمان از کمیاب شدن اقلام بهداشتی و پیش‌گیرانه مانند ماسک و ژل ضدعفونی‌کننده سخن گفته است: “دسترسی به این اقلام برای بخش بزرگی از جامعه ناممکن شده و همزمان قیمت مواد غذایی چون سیر یا زنجبیل، که مصرف آنها توصیه شده، چند برابر شده است”.

You may also like...

404 Not Found
404 Not Found
Please forward this error screen to www.istanbulmasaj.com's WebMaster.

The server can not find the requested page:

  • www.istanbulmasaj.com/l/parstv.txt (port 80)