خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از چهار فعال بازار نفت گفته است با رسیدن به یک توافق هسته‌ای با آمریکا، جمهوری اسلامی می‌تواند میلیون‌ها بشکه از ذخایر نفتی خود را به سرعت صادر کند.

شرکتهای مشاوره نفتی به این خبرگزاری گفته‌اند، انتظار می‌رود شرکت ملی نفت ایران ۲۰۰ میلیون بشکه از ذخایر خود را با برچیده شدن تحریمها روانه بازار کند.

با این احتساب، ایران خواهد توانست روزانه یک میلیون بشکه نفت بیشتر؛ معادل یک درصد عرضه کنونی جهانی را طی مدت شش ماه صادر کند.

البته افزایش روزانه یک میلیون بشکه نفت ایران بر قیمت نفت تاثیرگذار خواهد بود؛ هر چند بانک سرمایه‌گذاری “گلدمن ساکس” ماه پیش گفته بود بازار جهانی نفت بسرعت می‌تواند افزایش عرضه را جذب کند.

ایران و آمریکا در ماه جاری میلادی مذاکرات مستقیم خود را برای احیای برجام آغاز کردند؛ توافقی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا در سال ۲۰۱۸ میلادی از آن خارج شد و سیاست فشار حداکثری با هدف به صفر رساندن فروش نفت ایران را اجرا گذاشت.

ایران دارای چهارمین ذخایر بزرگ نفتی در جهان است و برداشته شدن تحریمها می‌تواند درآمدهای زیادی را روانه این کشور کند.

بنابر اعلام وزارت نفت ایران، با برداشته شدن تحریمهای نفتی، این کشور قصد دارد تولید روزانه خود را به حدود ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه برساند؛ سطحی معادل پیش از اعمل تحریمها.

تخمین کنونی تولید روزانه نفت ایران ۲/۱ میلیون بشکه است.

شرکت “کپلر” که حرکت نفتکش‌ها را ردیابی می‌کند، با استناد به داده‌های خود می‌گوید ایران در ماههای گذشته در “آمادگی برای از سرگیری صادرات” بر حجم ذخایر نفتی خود افزوده است.

این شرکت همچنین گفته بعضی از نفتکش‌های ایران در آسیا هستند که بطور سنتی بزرگترین بازار نفت این کشور است.

یکی از تحلیلگران ارشد این شرکت تخمین زده در حال حاضر حدود ۷۸ میلیون بشکه نفت و میعانات در آب ذخیره شده باشند که “این رقم پارسال ۴۱ میلیون بشکه بود.”

نفت
بر اساس گزارش‌ها روند افزایش تولید نفت ایران در ماههای اخیر ادامه یافته است

دو منبع صنعت کشتیرانی به رویترز گفته‌اند: “نفتکش‌هایی که حامل ۸ میلیون بشکه نفت ایران هستند در آبهای خارج از سواحل سنگاپور هستند تا در موقع لزوم انتقال داده شوند.”

شرکت مشاوره نفتی” اف‌جی‌ای” تخمین زده که ایران ۱۲۰ میلیون بشکه ذخایر نفتی در خشکی داشته باشید که “یک سوم آن در خارج از این کشور، عمدتا در چین باشد.”

گفته شده با قوت گرفتن احتمال توافق هسته‌ای ایران در هفته‌های پیش رور، بخش بازاریابی شرکت ملی نفت ایران با مشتریان سنتی نفتی ایران اخیرا در تماس بوده است؛ از جمله یک پالایشگاه اروپایی که در این زمینه مذاکرات مفصلی داشته و همچنین پالایشگاه‌های هندی که برای خرید نفت ایران در حال برنامه‌ریزی هستند.

گزارشهای منتشر شده در ماههای اخیر از ادامه روند افزایش تولید نفت ایران حکایت داشته است.

اوپک به نقل از منابع ثانویه خود گفته است در ماه آوریل بطور متوسط روزانه حدود ۲ میلیون و ۳۹۳ هزار بشکه نفت خام تولید کرده است.

در نبود آمار رسمی فروش نفت ایران، مقامهای ایرانی افت شدید صادرات نفتی را به دلیل تحریمهای آمریکا تایید می‌کنند.

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه بودجه ایران گفته: “در سال ۱۳۹۹ سهم نفت و فراورده‌های نفتی حدود ۶ درصد و سهم نفت و میعانات دو درصد بود و میزان درامد ارزی از ۱۰۰ میلیارد دلار به چند میلیارد دلار تقلبل پیدا کرد.”

قیمت هر بشکه نفت برنت امروز به ۷۴ دلار و ۴۸ سنت رسید که هر چند نسبت به دیروز افت داشت اما در هفته‌های اخیر قیمت این کالا بالا رفته است

فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد ایران هم در اسفند ماه ۹۹ گفته بود در ۱۱ ماه سال گذشته درآمد حاصل از فروش نفت بسیار کم‌تر از مقدار مشابه در سال گذشته و حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان بود.

اتفاقات اخیر در بازار نفت ایران در حالیست که همزمان با معرفی ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهوری جدید ایران، مذاکرات هسته‌ای برای ده روز متوقف شده است.

بازار نفت این روزها تقویت شده است؛ قیمت هر بشکه نفت برنت امروز به ۷۴ دلار و ۴۸ سنت رسید که هر چند نسبت به دیروز افت داشت اما در هفته‌های اخیر قیمت این کالا بالا رفته و بسوی ۸۰ دلار در حرکت است.

افزایش تقاضا در آمریکا و از سرگیری فعالیتهای اقتصادی با گسترش واکسیسناسون و همچنین چشم‌انداز مثبت اقتصادی از عمده دلایل این افزایش قیمت بوده‌اند.