در عملیات نیروهای افغان و آمریکایی بیش از ده زن و کودک کشته شدند

در اثر یک حمله هوایی در ولایت قندوز در شمال شرق افغانستان که بامداد شنبه رخ داد، ۱۴ غیر نظامی افغانستان کشته و دو نفر دیگر مجروح شده‌اند.

یک سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز گفت در حملات مشترک نیروهای افغان و آمریکایی به شبه‌نظامیان طالبان در ولایت قندوز، تعدادی از غیرنظامیان کشته شده‌اند.

صفی الله امیری، معاون شورای ولایتی قندوز به بی‌بی‌سی گفت که در این حمله ۹ کودک، سه زن و دو مرد جان باخته‌اند.

دبرال ریچاردسون، سخنگوی ارتش آمریکا نیز ضمن تایید این آمار، طالبان را در مرگ غیرنظامیان مقصر دانست و گفت: “طالبان در خانه‌های غیرنظامیان پنهان شده بودند و بدون نگرانی از جان غیرنظامیانی که آنجا زندگی می‌کنند به داخل و خارج از مجتمع تردد می‌کردند.”

عصمت مرادی، سخنگوی والی قندوز نیز خبر کشته شدن غیرنظامیان را تائید کرد اما از آمار دقیقی خبر نداد.

او گفت که این حمله در منطقه تلوکه در سه کیلومتری شهر قندوز رخ‌داده است. در روزهای گذشته دو سرباز آمریکایی نیز در ولسوالی گل‌تپه ولایت قندوز کشته شدند.

عملیات مشترک علیه حضور و فعالیت طالبان در سه روز گذشته در بخش‌هایی از قندوز جریان داشته است. سپاه ۲۰۹ شاهین در شمال افغانستان کشته شدن غیر نظامیان را رد کرده است.

سخنگوی والی قندوز گفت که طالبان از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده کرده‌اند.

به گفته او در این عملیات ۵۸ نفر از اعضای طالبان کشته شده و ۱۵ نفر آنان نیز زخمی شده‌اند. او همچنین از کشته شدن چهار نفر از نیروهای امنیتی افغان و زخمی شدن شش سرباز دیگر را تایید کرد.

روز گذشته ده‌ها تن از ساکنان منطقه تلوکه در حومه شهر قندوز با حمل جنازه افراد کشته شده، راهپیمای کردند. آنان مدعی بودند که هواپیماهای آمریکایی مناطق مسکونی را بمباران کرده، زنان و کودکان را کشته‌اند.

یکی از تظاهرکنندگان به بی‌بی‌سی گفت که ساعت یک بامداد روز شنبه(سوم حمل/فروردین) روستایی تلوکه بمباران و غیر نظامیان کشته شدند. پلیس قندوز مانع ورود این راهپیمایان به داخل شهر قندوز شد و بعد دو طرف توافق کردند که فقط به نمایندگان معترضان اجازه ورود به شهر داده شود تا با مقام‌های دولتی دیدار و گفتگو کنند.

نیروهای افغان و آمریکایی از نخستین روز سال ۱۳۹۸ عملیات نظامی را در منطقه تلوکه و ولسوالی گل‌تپه علیه نیروهای طالبان آغاز کرده است.

افزایش تلفات غیر نظامیان

بر اساس گزارش سال ۲۰۱۸ سازمان ملل که چندی قبل نشر شد، تعداد غیرنظامیانی که در سال ۲۰۱۸ در افغانستان کشته شدند، بیشترین میزان در ۱۸ سال گذشته بوده است.

در این گزارش آمده که تعداد غیرنظامیان کشته شده در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال ۲۰۱۷ میلادی، ۱۱ درصد رشد داشته و به سه هزار و ۸۰۴ نفر رسیده است.

هفت هزار و ۱۸۹ نفر نیز در این سال زخمی شده‌اند.

بعد از نشر این گزارش، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان خواستار جلوگیری از تلفات غیر نظامیان شد. مسئولین ارگان‌های امنیتی و دفاعی افغانستان و نمایندگان نیروهای حمایت قاطع، چند روز بعد از این درخواست آقای غنی طرح خود را در خصوص جلوگیری از تلفات غیر نظامی در جریان عملیات‌های نظامی به رئیس جمهور افغانستان داد.

آقای غنی به آنان گفته بود که هدف دولت به صفر رساندن تلفات غیرنظامیان است. او تمام ارگان‌های امنیتی را مکلف کرده که در اسرع وقت جزئیات عملیات‌های را که در آن ادعای تلفات غیر نظامی گزارش شده، به صورت اساسی بررسی نموده و معلومات بدهند.

در گزارش سازمان ملل آمده بود که در سال ۲۰۱۸ میلادی یک هزار و ۱۸۵ غیر نظامی توسط نیروهای دولتی و دو هزار و ۲۴۳ نفر نیز توسط شورشیان کشته شده‌اند.

You may also like...

ege123