در گرماگرم اعتراض‌های مردمی سوریه، امیرعبداللهیان بار دیگر عازم دمشق شد

۰۱

هم‌زمان با ادامه دور تازه‌ اعتراض‌های ضددولتی مردم در سوریه، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، برای دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های ارشد سوری بار دیگر عازم دمشق شد. این هفتمین سفر امیرعبداللهیان به دمشق از ابتدای روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی است.

جمهوری اسلامی ایران متحد اصلی حکومت بشار اسد، رئيس‌جمهوری سوریه، به‌شمار می‌رود و در کنار روسیه، نقشی اساسی در حفظ قدرت بشار اسد در جنگ داخلی آن کشور داشته است.

خبرگزاری‌های داخلی ایران عصر روز چهارشنبه، هشتم شهریور، به‌نقل از وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی نوشتند هدف از سفر او به دمشق پیشبرد هماهنگی‌ها برای اجرای توافق‌هایی است که در سفر اردیبهشت‌ ابراهیم رئیسی به سوریه با بشار اسد امضا شد.

در اردیبهشت‌ گذشته، ابراهیم رئیسی در دمشق مهمان بشار اسد بود. در آن سفر، مجموعه توافق‌هایی میان دو کشور امضا شد. سفر اخیر رئیسی به دمشق نخستین سفر رئيس دولت جمهوری اسلامی ایران به سوریه پس از ۱۳ سال بود.

به‌ گزارش خبرگزاری دولتی مهر، امیرعبداللهیان در فرودگاه دمشق گفت که «با توجه به تحولات جدید در منطقه»، روابط حکومت ایران با دولت بشار اسد وارد مرحله تازه و مثبت دیگری شده است.

امیرعبداللهیان در جمع خبرنگاران در فرودگاه دمشق ضمن اشاره به سفر اخیرش به عربستان سعودی و دیدار با مقام‌های ارشد سعودی گفت: «در سفری که اخیرا به عربستان سعودی داشتم، از مقام‌های عربستان سعودی اظهارات مثبتی در ارتباط با سوریه دریافت کردم؛ امروز در دمشق هستیم تا پیرامون این مسائل و همچنین موضوع‌های مورد علاقه منطقه‌ای و بین‌المللی و دوجانبه گفت‌وگو داشته باشیم.»

موج تازه اعتراض‌های ضددولتی در سوریه با خواست‌ها و مطالبات اقتصادی، به‌طور مشخص اعتراض به افزایش بهای سوخت، شروع شد و به‌سرعت سمت‌وسوی سیاسی گرفت.

بر اساس ویدئوهایی که در روزهای گذشته در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، تظاهرات‌کنندگان در شهرهای متعدد سوریه علیه دولت بشار اسد و شخص او شعار می‌دهند.

دولت بشار اسد علاوه بر کمک‌های نظامی-امنیتی جمهوری اسلامی ایران، به همیاری‌های اقتصادی حکومت ایران نیز نیاز دارد.