به دنبال انتشار اخباری مبنی بر احتمال توقف درگاه‌های صرافی‌های آنلاین فروش رمزارز، نهاد ریاست جمهوری در نامه‌ای از رئیس بانک مرکزی خواسته تا از مسدودسازی این درگاه‌ها جلوگیری شود.

در تصویر نامه‌ نهاد ریاست جمهوری،‌ مورخ ۲۹ اردیبهشت که خبرگزاری ایسنا، روز دوشنبه، ۳ خرداد منتشر کرده، آمده است که با توجه به «درخواست بیش از ۶۰ هزار نفر از متعاملین و کسب‌وکارهای تبادل رمزارز جهت جلوگیری از مسدود‌سازی درگاه‌های پرداخت اینترنتی اقدام لازم انجام شود».

خبر مسدود شدن درگاه‌های مجاز تبادل رمز ارز پس از آن قوت گرفت که محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس ۲۲ اردیبهشت در نامه‌ای به رئیس بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی خواسته بود که تا اطلاع ثانوی به صرافی‌های ارز دیجیتال مجوز ندهند.

روزنامه همشهری ۲۷ اردیبهشت در گزارشی گفته بود که «بانک مرکزی به شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت، دستور جدی داده تا جلوی فعالیت درگاه‌های غیرمجاز گرفته شود».

فعالیت گسترده مردم در حوزه رمزارزها در ماه‌های اخیر نگرانی‌ مقام‌های جمهوری اسلامی را از خروج ارز از ایران برانگیخته است.

بحث نگرانی از خروج ارز از کشور در حالی مطرح می‌شود که پیش از این برخی مقام‌های دولتی از جمله سعید زرندی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته بودند که استخراج ارزهای دیجیتال «ابزاری برای دور زدن تحریم‌ها به شمار می‌آید».

فرزین فردیس، عضو اتاق بازرگانی ایران نیز پیشتر گفته بود که «بر اساس برآوردهای این نهاد، حدود ۱۲ میلیون نفر در ایران رمزارز دارند» و «حجم مبادله روزانه رمزارزها در پایان اسفند ۱۳۹۹ بین ۵ تا ۱۰ هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود».

به گفته این عضو اتاق بازرگانی ایران، «۷۷ درصد از دارندگان رمزارز» برای «سرمایه‌گذاری و حفظ ارزش پول» وارد این حوزه شده‌اند.

علاوه بر نگرانی‌های مربوط به خروج ارز از ایران از طریق بازار رمزارزها، بحث میزان برق مصرفی در این حوزه نیز بحث‌برانگیز شده است.

در روزهای اخیر قطع ناگهانی و طولانی‌مدت برق در برخی مناطق کشور موجب انتقاد و نگرانی بسیاری شهروندان شده است.

وزیر نیرو هم روز دوشنبه اعلام کرد که شرایط بحرانی برق تا یک ماه آینده ادامه خواهد داشت و یکی از دلایل فشار به شبکه برق کشور را استخراج رمزارز عنوان کرد.

دی‌ماه سال گذشته پس از قطعی گسترده برق در چندین شهر اعلام شد که استخراج رمزارز بیت‌کوین و فشار زیاد به شبکه برق کشور، از عوامل این اتفاق بود.