در حالی که وضعیت شیوع بیماری کرونا در ایران از کنترل خارج شده و به گفته مسئولان، با پر شدن بیمارستان‌ها، بیماران در برخی شهرها در خیابان‌ها می‌خوابند، حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، روز پنج‌شنبه، ۲۱ مرداد، گفت: «باید شروع مجددی برای مقابله با کرونا داشته باشیم.»

او خطاب به فرماندهان سپاه‌های استانی گفت که قرارگاه‌هایی در استان‌ها «تشکیل دهید و به خانه‌ها رجوع کنید و اجازه ندهید مردم تا حد امکان جابه‌جا شوند.»

در اوایل اسفند ۹۸ همزمان با اعلام رسمی خبر شیوع کرونا در ایران که کانون آن شهر قم اعلام شده بود، بسیاری از روحانیون و شهروندان این شهر علیه جلوگیری از جابه‌جایی‌ها واکنش‌های تندی نشان دادند.

درپی عدم اجرای قرنطینه در کانون‌های کرونا در ایران، در اسفندماه ۹۸ عبدالکریم حسین‌زاده، نماینده مجلس،‌ از «تلنبار شدن» اجساد قربانیان کرونا در قم خبر داد و در آن زمان ویدئویی از انبوه اجساد در غسالخانه قم نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، اما معاون دادستان قم اعلام کرد که «عامل انتشار» این فیلم «در همان ساعات اولیه» بازداشت شده است.

حسین سلامی در حالی اکنون از دستور خود برای جلوگیری از جابه‌جایی مردم خبر می‌دهد که حسن روحانی، رئیس جمهور پیشین ایران، همواره گفته بود: «قرنطینه محله و شهر نداریم… و نباید بگذاریم آمریکا یک ویروس جدیدی را بر ویروس کرونا سوار کند، [ویروسی] به نام تعطیلی فعالیت‌های اجتماعی و ترس فوق‌العاده؛ این توطئه‌ای است که امروز می‌بینیم و در تبلیغات خارجی هم شما می‌بینید.»

در حالی که در اکثر کشورهای جهان، درپی شروع کرونا، قرنطینه شهرها و برقراری محدودیت‌ها از سوی دولت و با برنامه‌ریزی به اجرا درآمده است، دولت ایران در این ارتباط تاکنون محدودیت‌های جدی برقرار نکرده و مسئولان دولتی تنها به بیان برخی توصیه‌ها به شهروندان بسنده کرده و پس از مدتی تنها از «بی‌توجهی» مردم به این توصیه‌ها گلایه کرده‌اند.

فرمانده کل سپاه پاسداران روز پنج‌شنبه گفت به این نتیجه رسیده است که «ویروس کرونا به‌خودی خود دچار مرگ و میر نمی‌شود، بلکه در مرحله تکامل مسیر خطرناکی طی می‌کند. این ویروس در طول زمان ضریب نفوذ خود را افزایش می‌دهد و پیچیده و مرموز عمل می‌کند. همه درک کنند که نمی‌شود این ویروس را به حال خود رها کرد و انتظار بهبود شرایط را داشت.»