در ادامه واکنش‌ها به ارسال پیام از سوی رهبر جمهوری اسلامی به رئیس‌جمهوری روسیه، حسین امیرعبداللهیان، دستیار ویژهٔ رئیس مجلس در امور بین‌الملل، روز پنج‌شنبه ۲۳ بهمن در مورد محتوای این نامه توضیحاتی داد.

به گفته آقای امیرعبدالهیان، تأکید آیت‌الله علی خامنه‌ای در این پیام بر «تحت تأثیر قرار نگرفتن» راهبردهای جمهوری اسلامی نسبت به روسیه در پی تحولات در کاخ سفید است.

دستیار ویژه‌ رئیس مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا گفته که رهبر جمهوری اسلامی افزوده هرگونه تصمیمی در کاخ سفید، «هیچ تغییری در رویکرد جمهوری اسلامی نسبت به حفظ، تقویت، توسعه و تحکیم مناسبات راهبردی تهران با مسکو و پکن نخواهد داد» و مدعی شده که «زمان برای آمریکا و اروپا نه روبه‌پایان که پایان یافته است».

آقای عبداللهیان که در سفر مسکو قالیباف را همراهی کرده بود می‌گوید که «تحولات کاخ سفید رابطهٔ راهبردی ما را نمی‌تواند تحت تأثیر قرار بدهد. این مقطع زمانی به‌گونه‌ای بود که از سوی رهبر انقلاب ضرورتی احساس شد مبنی بر اینکه پیامی به کشور روسیه منتقل کنند».

دولت جو بایدن که از ۲۰ ژانویه امسال زمام قدرت را در آمریکا به دست گرفته است از تمایل خود برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران و برچیده شدن تحریم‌ها خبر داده ولی گفته است که تهران باید به تعهداتش در چارچوب برجام پایبند باشد