نیروی دریایی بریتانیا می‌گوید روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد یک کشتی در سواحل فجیره امارات متحده عربی در دریای عمان دچار حادثه شده و «احتمالاً به گروگان رفته است».

سازمان «عملیات‌های بازرگانی دریایی بریتانیا»، زیرمجموعه نیروی دریایی بریتانیا، با ذکر این خبر به کشتی‌های دیگری که در منطقه تردد می‌کنند هشدار داده که «بسیار محتاط» باشند و فاصله خود را از مختصات این کشتی حفظ کنند.

این گزارش هنوز جزئیاتی در مورد این کشتی ذکر نکرده اما پیشتر اعلام کرده بود حمله به کشتی یادشده کار دزدان دریایی نبوده است.

همزمان خبر می‌رسد که دست‌کم چهار فروند کشتی در همان منطقه، یعنی سواحل امارات متحده عربی در دریای عمان، روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد با مخابره همزمان وضعیت اضطراری اعلام کردند که به دلایلی نامشخص کنترل سکان خود را از دست داده‌اند.

شرکت دریانوردی «مرین ترفیک» گزارش داده است که چهار نفتکش به نام‌های «کوئین اماتا»، «گولدن بریلیانت»، «جاگ پوجا» و «ابیس» در دریای عمان همزمان از طریق سامانه رهیابی خود خبر داده‌اند که دیگر کنترلی بر سکان خود ندارند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس با درج این خبر در مورد از دست رفتن کنترل یک کشتی حامل آسفالت با نام «کامدهنو» هم گزارش داده بود.

بر اساس گزارش‌ها نیروی هوایی عمان یک هواپیمای گشت‌زنی خود را برای دستیابی به اطلاعات درباره این رویدادها به محل فرستاده است.

هنوز ابعاد این خبر و وضعیت حاضر در سواحل فجیره در دریای عمان مشخص نیست.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، ناوگان پنجم ارتش آمریکا در خاورمیانه و وزارت دفاع بریتانیا هنوز به تماس‌ها برای اظهارنظر در این باره پاسخ نداده‌اند.

هفته گذشته یک نفتکش اسرائیلی در آب‌های عمان هدف حمله «پهپادی» قرار گرفت و اسرائیل، آمریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا ایران را به انجام آن متهم کرده‌اند.

 نفتکش مرسر استریت (عکس از آرشیو)

سفیر ایران در لندن: یکی از حملات به کشتی‌های ایرانی با زیردریایی بوده است

این کشتی «مرسر استریت» نام دارد و روز پنجشنبه، هفتم مرداد، در آب‌های دریای عمان، هدف «حمله پهپادی» قرار گرفت و دو نفر که شهروندان بریتانیا و رومانی بودند، کشته شدند.

کشتی «مرسر استریت» روز سه‌شنبه به سواحل بندر فجیره امارات منتقل شد.

ایران منکر حمله به کشتی اسرائیلی است، اما بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، روز دوشنبه اعلام کرد ایران در یک سال گذشته «دست‌کم به پنج فروند کشتی دیگر در مسیرهای کشتیرانی بین‌المللی حمله کرده است».

ایران ضمن رد مسئولیت در ماجرای حمله به این کشتی، به نوبه خود هشدار داده که هر نوع حمله به این کشور و منافع آن، با پاسخ قاطع روبه‌رو خواهد شد.

محسن بهاورند، سفیر ایران در لندن، همچنین گفته است که «در طول یکسال اخیر «یازده» کشتی ایرانی مورد حمله قرار گرفته است که در یک مورد با زیردریایی به یک کشتی ایرانی حمله شده است