محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان از مردم این کشور خواست از طالبان بپرسند که برای کی می‌جنگند؟ او خطاب به نیروهای امنیتی افغانستان گفت در برابر کسانی که از درون “نظام را تخریب می‌کنند” صبر و تحمل نکنند.

در روزهای گذشته همزمان با پیشروی سریع طالبان در ولسوالی‌ها و سقوط گذرگاه‌های استراتژیک مرزی، برخی افراد متهم به “خیانت” و جانبداری طالبان شده‌اند.

حسام‌الدین شمس، والی بادغیس به بی‌بی‌سی گفت طالبان از اوایل شب گذشته تا صبح حملاتی علیه شهر قلعه نو، مرکز این ولایت داشتند اما او می‌گوید این حملات طالبان دفع شده است.

او تایید کرده که دو عضو شورای ولایتی بادغیس روز گذشته به طالبان پیوسته‌اند.

شام پنج شنبه نوار صوتی صحبت تلفنی امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری که با لحن تند با امیرشاه نایب‌زاده، نماینده مردم بادغیس در مجلس نمایندگان افغانستان را متهم به “خیانت” می‌کند، در شبکه‌های اجتماعی خبرساز شد.

در این نوار او این نماینده پارلمان را متهم کرد که “تو به طالبان وعده دادی که ولایت را به آنها تسلیم می‌کنی.”

شماری از چهره‌های سیاسی از آقای صالح حمایت کرده و خواهان شناسایی و محاکمه “مخربان داخل نظام” شده‌اند.

آقای نایب‌زاده این اتهامات را رد کرد

آقای غنی که امروز (شنبه، ۱۹ سرطان/ تیر) در مراسم افتتاح فرودگاه بین المللی، در جنوب شرق این کشور سخنرانی می‌کرد، نیز به این موضوع و تشدید حملات طالبان اشاره کرد.

او همچنین از مردم افغانستان خواست از طالبان بپرسند که “برای افغانستان می‌جنگند یا می‌خواهند افغانستان زیردست دیگران باشد”.

لیز دوست، خبرنگار ارشد بین المللی بی‌بی‌سی از کابل گزارش می‌دهد که در حالی که در روزهای اخیر مناطق بیشتر، مرزها، و بزرگراه‌ها به دست طالبان افتاده است، این گروه مدعی کنترل بر ۸۵ درصد خاک این کشور شده است اما مقامات دولتی آن را رد می‌کنند.

به گفته گزارشگر بی‌بی‌سی این ادعا بیشتر از توان موجود طالبان است. اما پیشرفت سریع آنها موجب شگفتی بسیاری شده است. نیروهای امنیتی افغانستان ازجمله نیروهای ویژه در حال جنگیدن با طالبان هستند.

او می‌گوید که امتحان واقعی نیروهای امنیتی افغانستان به ویژه نیروهای ویژه‌ایی که در سطح بالایی آموزش دیده‌اند، زمانی است که شهرها مورد حمله طالبان قرار بگیرند.

سخنگویان طالبان روز گذشته در مسکو گفتند که طالبان تعهدی به آمریکا در مورد حمله به شهرهای بزرگ نداده‌اند.

در همین وزارت داخله افغانستان اعلام کرده که در ۲۴ ساعت گذشته، ولسوالی یفتل پایین در ولایت بدخشان و علی آباد در قندوز را از کنترل طالبان خارج کرده است. وزارت دفاع افغانستان نیز از کشته شدن حدود صد جنگجوی طالبان در حملات هوایی و زمینی ارتش در ولایت‌های غزنی، تخار، بلخ، زابل و جوزجان خبر داده است.

از سوی دیگر طالبان مدعی هستند که دو ولسوالی را در ولایت پروان، ولایتی که پایگاه استراتژیک بگرام در آن واقع شده را در کنترل خود درآوردند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان خبر داده که دره غوربند، ولسوالی‌های شیخ علی و سرخ پارسا در ولایت پروان به کنترل طالبان درآمده است.

مقامات دولتی در این مورد ابراز نظری نکرده‌اند.

.
اداره هوانوردی ملکی/غیرنظامی افغانستان گفته که این فرودگاه با هزینه مجموعی یک میلیارد و ۸۸۱ میلیون افغانی اعمار و پس از ۹ سال به بهره‌برداری سپرده شده است.

“طالبان تعهد بسپارند که خط دیورند به رسمیت نخواهد شناخت”

آقای غنی امروز خطاب به طالبان گفت اگر افغانستان را دوست دارند، تعهد سپارند که “خط دیورند” را قبول ندارند، آب افغانستان را به دیگران نخواهند فروخت و “نوکری دیگران را نمی‌پذیرند.”

خط دیورند، سرحد پذیرفته شده بین‌المللی میان افغانستان و پاکستان است اما دولت‌های افغانستان آن را به رسمیت نشناخته‌اند.

سپس آقای غنی از مخاطبان سخنرانی‌اش پرسید آیا کسی شک دارد که اینها (طالبان) از جایی دیگر می‌آیند؟ دولت افغانستان همواره گروه طالبان را متهم کرده که استراتیژی و تسلیحات جنگی‌شان را از کشوری دیگر می‌گیرد و رهبری این گروه در کویته پاکستان موقعیت دارد.

آقای غنی در سخنرانی امروزش به “کشتار روزانه صدها افغان، بمب‌گذاری‌ها و آتش‌گرفتن ساختمان‌ها و مزارع اشاره کرد و از طالبان پرسید: “این کارها را برای کی می‌کنید؟”

گروه طالبان و پاکستان همواره این اتهامات را رد کرده‌اند.

اشرف غنی طالبان خواست به میز گفتگوهای صلح برگردد.

آقای غنی خطاب به آنها گفت حالا که نظامیان آمریکایی از افغانستان می‌روند، آیا شما فکر می‌کنید غیر از من کس دیگری می‌تواند زندانیان‌تان را آزاد کند؟

روز گذشته، هیات طالبان در یک نشست خبری در مسکو گفت ماه‌ها پیش طرح پیشنهادی را برای دولت افغانستان فرستاده ولی این طرح بی‌پاسخ مانده است.

این در حالی است که در روزهای اخیر شمار زیادی از ولسوالی‌ها بدون درگیری جدی به تصرف طالبان درآمده است.

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه آمریکا در صلح افغانستان در گفتگو با بی‌بی‌سی گفت که امیدوار است که نیروهای امنیتی افغانستان “طالبان را به عقب برانند.”

نیروهای دولتی شماری از این ولسوالی‌ها را دوباره از تصرف طالبان بیرون کرده اند.

.

خیزش مردمی در هرات

دو روز پیش، طالبان کنترل گذرگاه مهم مرزی اسلام قلعه در مرز ایران و افغانستان را به دست گرفت. همچنین طالبان بیشتر گذرگاه‌های مرزی با تاجیکستان را در کنترل خود درآورده است.

اما، وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که طالبان توانایی نگه داشتن این مناطق را ندارد.

روز گذشته، اسماعیل خان از چهره‌های مشهور جهادی اعلام کرد که فرماندهی خیزش مردمی در غرب کشور علیه طالبان را برعهده می‌گیرد.

او که در میان هوادارنش در شهر هرات صحبت می‌کرد، گفت که “مردم نباید تشویش نمایند زیرا مجاهدین به عنوان مردان روز واقعه از مردم شان دفاع خواهند کرد و همین حالا مجاهدین در کمربندی‌های امنیتی شهر حضور فعال دارند.”

اسماعیل خان وعده داد که در گام اول وضعیت امنیتی هرات تثبیت خواهد شد و در گام های بعدی ولسوالی هرات پاک سازی خواهند شد.

سقوط بندر مهم اسلام قلعه نگرانی‌هایی زیادی درباره حمله احتمالی طالبان به شهر هرات ایجاد کرده است.

در روزهای اخیر وضعیت شهر هرات آرام گزارش شده است.