و بایدن رییس جمهوری آمریکا از تصمیم خود مبنی بر خروج نیروهای این کشور از افغانستان دفاع کرده و گفته است عملیات نظامی آمریکا در افغانستان ۳۱ ماه اوت به پایان خواهد رسید.

آقای بایدن چهارمین رییس جمهوری آمریکاست که بر جنگ در افغانستان نظارت دارد و گفته است سرعت خروج نیروهای نظامی از افغانستان به نجات جان افراد کمک می‌کند.

سخنرانی آقای بایدن درحالی انجام شده که شبه‌نظامیان طالبان مناطق بیشتری را در افغانستان تصرف کرده‌اند.

نیروهای آمریکا در پی حمله یازدهم سپتامبر در خاک این کشور، جنگ در افغانستان را آغاز کردند و نیروهای نظامی این کشور یازده سال است که به این جنگ ادامه می‌دهند.

اوایل سال جاری آقای بایدن یازده سپتامبر را ضرب‌الاجل خروج نیروهای آمریکا از افغانستان اعلام کرد.

دونالد ترامپ رییس جمهوری سابق آمریکا بعد از مذاکره با طالبان، ماه مه امسال را ضرب‌الاجل خروج نیروهای آمریکا اعلام کرده بود اما این زمان بعد از پیروزی آقای بایدن به تعویق افتاد.

آقای بایدن در سخنرانی خود در کاخ سفید گفت یک سال دیگر جنگ در افغانستان راه حل ماجرا نیست، تنها نسخه‌ای برای ادامه بی‌نهایت جنگ است.”

رییس جمهوری آمریکا در عین حال ناگزیر خواندن قدرت گرفتن طالبان در افغانستان را رد کرد و گفت ۷۵ هزار نیروی طالبان به هیچ وجه به ۳۰۰ هزار نیروی امنیتی افغانستان برابری نمی‌کنند.

حتی بعد از خروج کامل نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان، انتظار می‌رود ۶۵۰ تا هزار نیروی آمریکایی برای دفاع از فرودگاه کابل، سفارت آمریکا و دیگر ساختمان‌های مهم دولتی در این کشور خواهند ماند.

نظرسنجی‌های تازه در آمریکا حمایت گسترده مردم از خروج نیروهای این کشور از افغانستان را نشان می‌دهد، اگرچه رای‌دهندگان جمهوری‌خواه تردید بیشتری به درستی این تصمیم دارند.

رییس جمهوری آمریکا گفته است دولتش در تلاش است تا مترجمان و سایر افغان‌هایی را که برای دولت آمریکا کار می‌کردند از این کشور خارج خواهد کرد.

آقای بایدن گفته است تا امروز ۲۵۰۰ ویزای ویژه مهاجرت برای خروج این عده از افغانستان صادر شده اما تنها نیمی از این عده از افغانستان خارج شده‌اند.

ماه گذشته رییس جمهوری آمریکا طی دیدار با رهبران افغانستان در کاخ سفید، وعده داد کمک به این کشور ادامه پیدا کند.

اغلب نیروهای خارجی مستقر در افغانستان، پیشاپیش ضرب‌الاجل خروج آمریکا، این کشور را ترک کرده‌اند.

اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان، تاکید دارد که نیروهای امنیتی این کشور توانایی مقابله با شورشیان را دارند اما گزارش‌ها حاکی از آن است که هزاران سرباز افغان برای پرهیز از درگیری با طالبان به کشورهای همسایه پناهنده شده‌اند.

اوایل هفته جاری، سهیل شاهین، سخنگوی طالبان به بی‌بی‌سی گفت این گروه مسئول افزایش خشونت‌ها در هفته‌های اخیر نیست.

به گفته آقای شاهین بسیاری از ولسوالی‌های افغانستان، پس از آن در اختیار طالبان قرار گرفته‌اند که نیروهای افغان حاضر به جنگ نشده‌اند.