جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا در دفاع از تصمیم خود برای خروج نظامیان کشورش از افغانستان دفاع کرده است.

به گفته جو بایدن، این وظیفه ارتش افغانستان است که از پیشروی طالبان در این کشور جلوگیری کند.

آقای بایدن همچنین در بیانیه ای یک شنبه منتشر کرد، از افزایش تعداد نظامیان اعزامی آمریکا به افغانستان خبر داد.

به گفته آقای بایدن، تعداد سربازانی که به کابل فرستاده شده اند تا امنیت خروج کارکنان سفارت ایالات متحده از افغانستان را تامین کنند، به ۵۰۰۰ نفر افزایش یافته است.

آقای بایدن گفت:‌ “بر اساس توصیه های گروه های دیپلماتیک، نظامی و اطلاعاتی ما، مجوز اعزام حدود ۵۰۰۰ سرباز آمریکایی با هدف تضمین خروج منظم و امن کارکنان خود و کارکنان متحدانمان را صادر کرده ام.”

به گفته آقای بایدن، این نظامیان به خروج افغان هایی که در حال دریافت روادید ويژه انتقال به آمریکا هستند نیز کمک خواهند کرد.

به گفته مقام های نظامی آمریکا، ۴۰۰۰ نفر از این تعداد قبلا به افغانستان اعزام شده اند و یک هزار نظامی دیگر از لشکر ۸۴ هوابرد ایالات متحده به این کشور فرستاده خواهند شد.

این بیانیه در حالی منتشر شد که شبه نظامیان طالبان روز شنبه شهر مزارشریف در شمال این کشور را تصرف کردند و به نزدیکی کابل رسیدند.

به گفته آقای بایدن، نمایندگان آمریکا به اعضای طالبان در قطر هشدار داده اند که اگر جان کارکنان آمریکایی در افغانستان به خطر بیفتد، آنها با “واکنش سریع و قدرتمند آمریکا” مواجه خواهند شد.

آقای بایدن همچنین در پاسخ به منتقدان خروج آمریکا از افغانستان تاکید کرد که امکان حضور نظامی دایمی آمریکا در افغانستان وجود ندارد.

به گفته آقای بایدن، “اگر ارتش افغانستان نخواهد و نتواند از کشور خود دفاع کند، ادامه حضور نظامی آمریکا در افغانستان فرقی نخواهد داشت، چه برای یک سال یا پنج سال.”

جو بایدن ضرب الاجل ۳۱ اوت، ۹ شهریور را برای کامل شدن خروج نظامی ایالات متحده از افغانستان تعیین کرده است تا به این ماموریت نظامی ۲۰ ساله پایان دهد.

این در حالی است که انتقادهای داخلی از این تصمیم آقای بایدن افزایش یافته است.

لیندزی گراهام، سناتور جمهوری خواه شنبه در توییتر نوشت: “اگر آقای بایدن از تصمیم خود برای خروج از افغانستان واقعا متاسف نیست، آن گاه او با واقعیت قطع ارتباط کرده است.”

از سوی دیگر، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در تماس های تلفنی جداگانه با اشرف غنی، رییس جمهوری و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی أفغانستان درباره آخرین تحولات در این کشور گفت و گو کرده است.

به گفته ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در این گفت و گوها بر اهمیت تلاش های دیپلماتیک و سیاسی برای کاستن از خشونت ها در أفغانستان تاکید شده است.

همچنین بر اساس بیانیه آقای پرایس، آقای بلینکن در تماس تلفنی با عبدالله عبدالله بر روابط نزدیک واشنگتن با دولت أفغانستان و ادامه حمایت ایالات متحده از مردم این کشور تاکید کرد.

آقای بلینکن همچنین از تلاش های صورت گرفته برای پیدا کردن یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به بحران در أفغانستان تقدیر کرده است.