دفتر نخست وزیر اسرائیل بر حاکمیت مراکش بر صحرای غربی تأکید کرد

9

پس از آنکه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در یک گفتگوی تلویزیونی نقشه‌ای را نشان داد که در آن صحرای غربی از بقیه اراضی مراکش جدا بود، تل‌آویو بر حاکمیت مراکش بر این منطقه تأکید کرد.

نتانیاهو در گفتگو با شبکه تلویزیونی «ال‌سی‌آی» فرانسه که روز پنج‌شنبه ۳۰ مه پخش شد، در حالی که درباره تهدیدات منطقه‌ای علیه اسرائیل در بحبوحه جنگ غزه سخن می‌گفت، به نقشه‌ای اشاره کرد که صحرای غربی را به عنوان سرزمینی جدا از مراکش نشان می‌داد.

دفتر نخست‌وزیر اسرائیل روز جمعه ۳۱ مه با انتشار بیانیه‌ای به زبان عربی، اعلام کرد اسرائیل در سال ‌۲۰۲۳ و زمانی‌که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر این کشور بود به طور رسمی حاکمیت مراکش بر صحرای غربی را به رسمیت شناخته است.

در بیانیه دفتر نتانیاهو تصریح شده که سیاست اسرائیل درباره حاکمیت مراکش بر صحرای غربی از زمان به رسمیت شناختن آن، ثابت و بدون تغییر باقی‌مانده است.

اسرائیل در ژوئیه ۲۰۲۳ در نامه‌ای به محمد ششم، پادشاه مراکش، حق حاکمیت رباط را بر این منطقه غنی از ذخایر زیرزمینی به رسمیت شناخت.

آمریکا در سال ۲۰۲۰ میلادی حاضر شد در ازای عادی‌سازی روابط مراکش و اسرائیل، این حق را بپذیرد.

صحرای غربی، منطقه‌ای در شمال غربی قاره آفریقا است که «مراکش» و «جمهوری دموکراتیک عربی صحرا» در مورد حاکمیت بر آن اختلاف دارند. مراکش حدود ۸۰ درصد خاک صحرای غربی را در کنترل خود دارد.

«جمهوری دموکراتیک عربی صحرا» دولتی است خودخوانده که با جبهه پولیساریو داعیهٔ حکومت بر صحرای غربی را دارد که پیشتر مستعمره اسپانیا بود. این جمهوری خودخوانده تنها بر ۲۰ تا ۲۵ درصد از سرزمین‌های مورد ادعایش چیرگی دارد.

مراکش و اسرائيل که روابط سطح پائینشان در پی درگرفتن انتفاضه دوم در سال ۲۰۰۰ میلادی برای بیست سال قطع شده بود، در سال ۲۰۲۰ در روند «صلح ابراهیم» به ابتکار آمریکا دوباره از سر گرفته شد.