پس از ماه‌ها کشمکش علی لاریجانی با شورای نگهبان برسر انتشار علنی دلایل عدم احراز صلاحیت او برای شرکت در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری، نامه‌ای با مهر این شورا در سایت‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که می‌گوید آقای لاریجانی به دلایل خانوادگی و مواضع سیاسی احراز صلاحیت نشده است.

نامه شورای نگهبان با مهر “محرمانه” و خطاب به علی لاریجانی نوشته شده و احمد جنتی دبیر این شورا آن را در تاریخ ششم مردادماه امسال امضا کرده و در پایین نامه نیز نوشته شده “شخصا مفتوح فرمایید”.

این نامه که در وب سایت‌های داخلی ایران از جمله آفتاب نیوز منتشر شده، در هفت بند دلایل عدم احراز صلاحیت رئیس سابق مجلس ایران را اعلام کرده است.

در ادامه این نامه به مواضع سیاسی و اظهارات علی لاریجانی در موضوعات و مقاطع مختلف از جمله ناآرامی‌های سال ۱۳۸۸و حمایت او از افراد ردصلاحیت شده، دفاع از عملکرد آن‌ها و استفاده برخی از آنان در مشاغل تحت امرش اشاره شده است.

سفرهای اعضای خانواده آقای لاریجانی به خارج از ایران از جمله به آمریکا و کشورهای اروپایی، اقامت یکی از فرزندانش در آمریکا و ادامه تحصیل و اقامت خویشاوندان درجه یک او در بریتانیا، از جمله دلایل رد صلاحیتش عنوان شده است.

در این نامه همچنین به “مداخله یکی از فرزندان در قرارداد‌های خدماتی و ساختمانی مجلس شورای اسلامی در زمان ریاست بر مجلس شورای اسلامی”، به عنوان یکی دیگر از دلایل ردصلاحیت علی لاریجانی اشاره شده است.

این شورا در دو بند دیگر “عدم رعایت اصل ساده‌زیستی مسئولان” و “تلقی سهیم ‌بودن (علی لاریجانی) در بخش‌هایی از نابسامانی و وضع نامطلوب موجود در دولت مستقر (دولت حسن روحانی)” را از دلایل ردصلاحیت مشاور رهبر ایران اعلام کرده است.

علی لاریجانی در نامه‌های مختلف از شورای نگهبان خواسته بود کلیه دلایل عدم احراز صلاحیت او را بدون هرگونه پرده‌پوشی به صورت رسمی و عمومی اعلام کند.

علی لاریجانی در نامه‌ای به تاریخ ۲۷ مهرماه که به تعدادی از سران نظام و مقامات عالی‌رتبه ارسال کرد، توضیحاتی در مورد رای شورای نگهبان پیرامون عدم احراز صلاحیت او در انتخابات ۱۴۰۰ مطرح و از برخی موارد گلایه کرد. متن کامل این نامه نیز امروز در رسانه‌ها و سایت‌های خبری ایران منتشر شد.

آقای لاریجانی در این نامه می‌گوید از نظر او انتخابات تمام شده و به خاطر “عدالت اجتماعی” و “مردم‌سالاری” دست به نوشتن این نامه‌ها زده است.

تلویزیون دولتی ایران روز چهارم خرداد به ‌نقل از عباسعلی کدخدایی سخنگوی وقت شورای نگهبان از فهرست ۷ کاندیدای نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم خبر داد اما در بین نامزدها اسمی از علی لاریجانی نبود که این موضوع با انتقاد بسیاری از فعالان سیاسی روبرو شد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، روز ۱۴ خرداد در سخنانی بدون نام بردن از داوطلب خاصی به “ظلم و جفایی” اشاره کرد که علیه برخی کاندیداها یا اعضای خانواده‌شان صورت گرفته و گفت: “خواهش و مطالبه من از دستگاه‌های مسئول این است که مواردی را که گزارش خلاف واقع راجع به فرزند یا خانواده کسی داده شده، جبران کنند”.

به دنبال سخنان رهبر ایران چنین تلقی شد که ممکن است علی لاریجانی به همراه کسانی مانند اسحاق جهانگیری، معاون اول دولت قبلی و مسعود پزشکیان نماینده مجلس احراز صلاحیت شوند اما شورای نگهبان اعلام کرد در بررسی صلاحیت‌ها براساس قانون عمل کرده است.

همچنین صادق لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و برادر علی لاریجانی از دخالت نهادهای امنیتی در ردصلاحیت‌های گسترده شورای نگهبان به شدت انتقاد کرد و نهادهای امنیتی را به دخالت‌های فزاینده از طریق گزارش‌های خلاف واقع در تصمیم‌سازی‌های این شورا متهم کرد.

آیت‌الله خامنه‌ای روز ۱۳ شهریور با استعفای صادق لاریجانی از شورای نگهبان موافقت کرد.