دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا لایحه استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهور را ۹ روز مانده به پایان دوره ریاست جمهوری او، رسما به کنگره ارائه کردند.

این لایحه که امروز در جلسه‌ای کوتاه در مجلس نمایندگان طرح شد آقای ترامپ را به “تشویق به شورش” متهم می‌کند و مدعی می‌شود که او فعالانه هواداران خود را به خشونت در جریان حمله به ساختمان کنگره آمریکا تشویق کرده است.

در این بند از لایحه استیضاح به چندین ادعای آقای ترامپ از جمله “دزدیده شدن” انتخابات از او و اصرار او بر پیروزی قطعی اشاره شده است.

این دومین تلاش دموکرات‌های مجلس نمایندگان به رهبری نانسی پلوسی برای استیضاح آقای ترامپ است. استیضاح قبلی با مخالفت سنا ناکام ماند.

در جلسه روز دوشنبه ۱۱ ژانویه دموکرات‌ها ابتدا لایحه‌ای را ارائه کردند که در صورت تصویب، مایک پنس، معاون آقای ترامپ را ملزم به برگزاری جلسه کابینه و رای‌گیری درباره متمم ۲۵ قانون اساسی می‌کرد.

این متمم به معاون رئیس‌جمهور اجازه می‌دهد که در صورت ناتوانی رئیس‌جمهور از انجام وظایفش به دلایلی مانند ناتوانی به خاطر مشکلات جسمی یا روحی جای او را بگیرد.

به کار بردن این متمم نیاز به اجماع کنگره داشت اما جمهوری‌خواهان جلو تصویب آن را گرفتند.

بعد از آن دموکرات‌ها لایحه استیضاح را به عنوان مسیری دیگر برای برکنار کردن آقای ترامپ ارائه کردند.

حمله به کنگره در روز شش ژانویه و هم‌زمان با جلسه سنا برای تایید پیروزی جو بایدن در انتخابات چند کشته به جا گذاشت و از همان رو موضوع برکناری فوری آقای ترامپ از قدرت از سوی دموکرات‌ها مطرح شد.

نانسی پلوسی می‌‎گوید آقای ترامپ، “تهدید آنی” برای دموکراسی آمریکا و قانون اساسی است.