دور تازه مذاکرات در باره گروگان‌ها؛ این بار شرایط سخت‌تر خواهد بود

10

دیوید بارنیا، مدیر آژانس اطلاعاتی اسرائیل، موساد، مأموریت دارد که نظرات نخست وزیر قطر را در مورد دور جدید مذاکرات احتمالی گروگان‌ها کسب کند.

این دو مرد به همراه رئیس سازمان جاسوسی مصر، در تضمین توافقی که منجر به رهایی بیش از ۱۰۰ گروگان از اسارت در اواخر نوامبر شد، نقش مهمی داشتند. طی آن توافق تعداد زیادی از فلسطینی‌های زندانی آزاد شدند، کمک‌ها به غزه افزایش یافت و در جنگ وقفه افتاد.

اما این بار باز هم شرایط سخت‌تری پیش روست. از زمان آخرین توافق، هزاران فلسطینی به همراه ده‌ها سرباز اسرائیلی کشته شده‌اند و به نظر می‌رسد موضع حماس که تحت فشار نظامی از هم فرونپاشید، سخت‌تر هم شده است.

منابع نزدیک به حماس به بی بی سی گفتند که این بار آنها خواهان یک آتش‌بس کوتاه مدت نیستند، بلکه خواهان یک آتش‌بس جامع هستند. منابع دیگر می‌گویند که حماس بر خروج نیروهای اسرائیلی از غزه قبل از آزادی گروگان‌ها پافشاری خواهد کرد.

رسانه‌های اسرائیلی گزارش می‌دهند که کابینه امنیتی ممکن است آماده باشد در ازای رهایی برخی از شهروندانش از جمله تعدادی از پرسنل نظامی اسرائیلی، برخی از زندانیان با ارزش‌تر خود را آزاد کند.

اما حتی اگر به نحوی توافقی حاصل شود، باز هم این پرسش حل نشده باقی می‌ماند که چه کسی یا چه چیزی غزه را در صورت پایان جنگ اداره می‌کند و چگونه می‌توان از ظهور مجدد خشونت در آینده جلوگیری کرد