دوطرف جنگ در یمن با شرکت در مذاکرات صلح موافقت کرده‌اند’

سازمان ملل متحد گفته است به زودی مذاکرات صلح را میان طرف های درگیر در جنگ یمن در سوئد برگزار می کند.

مارتین گریفیث، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در یمن گفته است دولت یمن که از حمایت عربستان برخوردار است و مخالفان مسلح آن نشان داده اند که برای رسیدن به یک راه حل سیاسی و پایان دادن جنگ علاقه مندند.

آقای گریفیث گفته است دو طرف به او اطمینان داده اند که به شرکت در این مذاکرات متعهدند.

مارتین گریفیث قرار است برای نهایی کردن مقدمات این مذاکرات هفته آینده به صنعا پایتخت یمن سفر کند.

هنوز تاریخی برای انجام این مذاکرات مشخص نشده است.

در همین حال سفیر بریتانیا در سازمان ملل متحد خبر داده روز دوشنبه پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی کشورش برای آتش بس در یمن و امدادرسانی به شهروندان جنگ‌زده آن در شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح شود.

جرمی هانت وزیر امور خارجه بریتانیا به تازگی برای گفتگو درباره این قطعنامه به ریاض سفر کرده بود.

با این همه شبکه سی‌ان‌ان به نقل از چندین مقام دولتی خبرداده است که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در دیدار با آقای هانت به شدت از محتوای این قطعنامه انتقاد کرده است.

شبکه سی‌ان‌ان به نقل از یکی از این مقامات نوشته است ولیعهد عربستان خواستار تغییر جدی قطعنامه و یا حتی مطرح نکردن آن بوده است. با این همه “پیام بریتانیا صریح بوده است.”

به گزارش این شبکه، وزیر خارجه بریتانیا روشن کرده است که درباره این موضوع “با وزرای خارجه آمریکا و فرانسه مشورت کرده و خواسته رهبران غربی از عربستان مشخص است”.

“نفوذ عربستان بر اعضای شورای امنیت”
معاون حقوق بشر سازمان ملل متحد درباره “نفوذ عربستان بر برخی اعضای شورای امنیت این سازمان هشدار داده و گفته این موضوع به یک مشکل جدی تبدیل شده است.

اکشایا کومار، این مقام سازمان ملل متحد از سکوت دنباله دار شورای امنیت درزمینه بحران انسانی در یمن انتقاد کرده و گفته “درخواست‌های مبهم از طرف‌های جنگ برای بهبود رفتارشان در این مقطع بی‌فایده است”.

به گفته او هر قطعنامه‌ای که نام ائتلاف عربستان سعودی را به صراحت نیاورد و به نقش آن در ویرانی یمن اشاره نکند تاثیر لازم را در ریاض نخواهد داشت.”

روز جمعه مدیر برنامه جهانی غذا در بازگشت از سفری سه روزه به یمن گفت این کشور در آستانه مرگ از گرسنگی است.”

دیوید بیزلی، مدیر این سازمان بین‌المللی به نقل از مقام‌های بیمارستانی در یمن گفت از هر ۵۰ کودکی که به بیمارستان مراجعه می‌کنند سی نفرشان باید به خانه بازگردند و همانجا بمیرند ” چرا که بیمارستان توانایی پذیرش بیش از این تعداد را ندارد.

You may also like...