دولت جو بایدن روز پنج‌شنبه از قصد خود برای «قرض دادن» چهار میلیون دوز واکسن آسترازنکا به دو کشور کانادا و مکزیک خبر داد.

بر اساس توافقی که به گفته سخنگوی کاخ سفید در آستانه نهایی شدن است، کانادا ۱.۵ میلیون و مکزیک ۲.۵ میلیون دوز از واکسن کرونای آسترازنکا را از ایالات متحده «وام» خواهند گرفت.

قرار بر این است که دو کشور در همین سال جاری معادل همین تعداد واکسن را به آمریکا بازگردانند.

در حالی که واکسن آسترازنکا هنوز در ایالات متحده برای استفاده تایید نهایی نشده، این کشور میلیون‌ها دوز از آن را ذخیره کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کمپانی آسترازنکا اعلام کرده است که در کمتر از دو هفته دیگر ۳۰ میلیون دوز از این واکسن را که در بسیاری دیگر از کشورها از جمله کشورهای اروپایی تایید نهایی شده آماده استفاده خواهد داشت.

در همین حال یک مقام دولتی آمریکا به این خبرگزاری گفته است که توافق با مکزیک و کانادا بر برنامه دولت برای واکسیناسیون همگانی در آمریکا اثر منفی نخواهد داشت.

جو بایدن وعده داده است که تا پایان ماه مه، کمتر از دو ماه و نیم دیگر، واکسن برای تمام بزرگسالان آمریکایی مهیا خواهد بود.

او روز پنج‌شنبه خبر داد که وعده‌اش برای واکسینه کردن صد میلیون نفر در صد روز اول ریاست جمهوری او روز جمعه یعنی «هفته‌ها زودتر» محقق می‌شود