دولت افغانستان آتش‌بس را برای ۱۰روز دیگر تمدید کرد؛ طالبان نپذیرفتند

دولت افغانستان اعلام کرد که آتش‌بس با گروه طالبان را برای ده روز دیگر تمدید کرده است. طالبان اما در بیانیه‌ای گفته‌اند آتش بس از جانب آنها امشب (یکشنبه) پایان می‌یابد.

دولت افغانستان امروز (یکشنبه ۲۷ جوزا/خرداد) در بیانیه‌ای گفته است: “جلسه شورای امنیت ملی عصر امروز به ریاست محمداشرف غنی، رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان در ارگ، پس از بحث‌های همه‌جانبه، آتش بس را با طالبان افغان برای ۱۰ روز دیگر تمدید کرد”.

دولت افغانستان اما گفته که در صورت هرنوع “تعرض از سوی دشمن” نیروهای امنیتی برای دفاع آماده هستند.

رئیس‌ جمهوری افغانستان گفته است: “سه روز آتش‌بس نشان داد که ملت افغانستان تشنه و خواهان صلح می‌باشد.”

دیروز رئیس‌ جمهوری افغانستان در یک پیام ویدیویی تمدید آتش‌بس سراسری با طالبان را اعلام کرد و گفت که جزئیات آن بعدا منتشر می‌شود.

غنی آتش‌بس یک جانبه با طالبان را برای مدت نامعلوم تمدید کرد
آمریکا آماده پیوستن به مذاکرات صلح با طالبان است
آتش‌بس عید؛ سلفی با طالبان و نیروهای امنیتی

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، آتش یک جانبه با طالبان را تمدید کرد
آقای غنی از گروه طالبان خواست که این گروه نیز آتش‌بس سه‌روزه خود را تمدید کند.

گروه طالبان اما امروز در بیانیه‌‎ای آتش‌بس سه‌روزه از سوی این گروه را “موفقیت‌آمیز” و “نشان از قدرت” توصیف کرده و گفته که این آتش‌بس به خاطر فراهم کردن “عیدی آرام” برای مردم عادی بوده است نه برای “خوشنودسازی” دولت.

دولت افغانستان در بیانیه امروزش تاکید کرده است که رئیس ‌جمهوری افغانستان طی روزهای آینده با اقشار مختلف جامعه درباره آتش‌بس نشست‌های مشورتی برگزار خواهد کرد.

دیروز دادستانی کل افغانستان هم اعلام کرده که به خاطر استقبال از آتش‌بس، دیروز ۴۶ زندانی طالبان آزاد شدند.

این نهاد گفته که اگر آتش‌بس ادامه یابد، مشروط به این که طرف مقابل دست به اقدام بالمثل بزند، زندانیان بیشتری طالبان از بند آزاد می‌شوند.

به گفته دولت افغانستان، در سه روز گذشته که آتش‌بس از سوی هر دو طرف (دولت افغانستان و گروه طالبان) رعایت شد، اعضای گروه طالبان به برخی از شهرها آمدند و با نیروهای امنیتی و مردم عکس گرفتند که بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت.

افغانستان اما با وجود آن کاملا در امن و امان نبود.

ننگرهار در شرق افغانستان که ولایتی هم‌مرز با پاکستان و در بخش‌هایی از آن داعش فعالیت دارد، در دو روز گذشته شاهد دو انفجار مرگبار بود. در نتیجه این انفجارها دست‌کم ۴۳ نفر کشته و بیش از ۱۰۰ نفر زخمی شدند. افراد طالبان در میان کشته‌شدگان بودند. گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش مسئولیت حمله دیروز را بر عهده گرفت.

You may also like...