دولت ایران می‌خواهد از سازمان صداوسیما و شبکه چهار برای پخش سخنانی که توهین به حسن روحانی تلقی شده شکایت کند.

معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری ایران اعلام کرده است که “از این سازمان و کلیه عوامل پخش این برنامه شکایت خواهد کرد.”

نمایندگان دولت در شورای نظارت بر صداوسیما هم با نامه‌ای به رئیس این شورا خواهان “برخورد حقوقی” در این زمینه شده‌اند.

برنامه زاویه در شبکه چهار سخنان یک روحانی شیعه به نام احمد جهان‌بزرگی را پخش کرد که در آن او بدون نام بردن از حسن روحانی در انتقاد از رئیس‌جمهور ایران او را به سوءمصرف تریاک متهم کرد

رادیو و تلویزیون رسمی ایران، که نهادی مستقیما تحت کنترل آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر حکومت است، همواره از طرف منتقدان به جانبداری از یک گرایش سیاسی مشخص و سانسور دیدگاه‌های دیگر متهم شده است.

چهارشنبه شب، ۱ دی، شبکه چهار تلویزیون، برنامه‌ای با حضور عماد افروغ، نماینده سابق مجلس و احمد جهان‌بزرگی پخش کرد که در آن آقای جهان‌بزرگی به تندی از مقام‌های دولتی انتقاد کرد.

او گفت: “مسئولی که در خانه خود می‌نشیند و ممکن است پای منقل هم باشد و حتی وزرایش نمی‌توانند با او تماس بگیرند، آیا این فرد مسئول است؟”

او همچنین گفت: “یک وزیر سابق گفته بود سمت من به دلیل یک لیوان شیر خری است که در کودکی خوردم. خیلی از مسئولان در جمهوری اسلامی هر وقت مسئولیت می‌گیرند یک لیوان شیر خر می‌خورند.”

مجری برنامه پس از این صحبت‌ها گفت رویکرد این برنامه “نقد اندیشه‌ها” است و اشاره مهمانان برنامه به افراد “بر اساس قاعده آزادی بیان” انجام می‌شود اما این برنامه نماینده آن دیدگاه‌ها نیست.

شبکه چهار تلویزیون ایران هم با انتشار بیانیه‌ای این صحبت‌ها را “خلاف مصالح کشور و منویات رهبر انقلاب” دانسته و گفته که می‌خواهد از “سخنان نادرست مهمان برنامه تبری جوید و صراحتا آن را مخالف اهداف رسانه ملی و نیز شبکه چهار سیما در توسعه گفتگوی مومنانه، منصفانه و مودبانه می‌داند.”

برنامه‌های زنده در رادیووتلویزیون ایران معمولا با حضور یک ناظر پخش اجرا می‌شوند و تاخیر کوتاهی دارند که در صورت تشخیص ناظر، پخش برنامه قطع شود.

احمد جهان‌بزرگی از وابستگان به یک نهاد عمومی به نام “پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی” معرفی شد که زیر نظر علی‌اکبر رشاد است که با موافقت آیت‌الله خامنه‌ای تاسیس شده و در سال ۱۳۹۹ نزدیک به ۲۱ میلیارد تومان بودجه داشته است.

خبرگزاری ایرنا امروز متن نامه‌ای را منتشر کرد که در آن پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی از ارتباط با آقای جهان‌بزرگی اعلام برائت کرده و گفته او عضو هیات علمی این نهاد نیست و رابطه استخدامی ندارد.

پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی شبکه چهار تلویزیون ایران را به “جعل عنوان” متهم کرده و گفته باید در این باره در برنامه زاویه توضیح بدهد.

به دنبال صحبت‌های او در شبکه چهار نزدیکان به دولت انتقادهای بسیاری از صداوسیما کرده‌اند.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، در توییتر نوشته که پس از دیدن این صحبت‌ها “حرمت این کلمات به ذهنم خطور کرد: ‫دهه فجر‬، ‫روحانیت، پژوهشگاه، اندیشه اسلامی و ‫صدا و سیما به منزله دانشگاه”