دولت آمریکا می‌گوید به قرارداد تسلیحاتی ۲۳ میلیارد دلاری دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین این کشور با امارات متحده عربی پایبند خواهد بود.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که دولت جو بایدن این پیام را به امارات خواهد داد که این تسلیحات شامل جنگنده‌های مدرن اف-۳۵ و پهپادهای مسلح، باید با در نظر گرفتن مسائل حقوق بشری و قواعد جنگی به کار برده شود.

تعدادی از اعضای کنگره آمریکا مخالف این قرارداد هستند و یکی از دلایل اصلی مخالفت آنها نقش امارات در جنگ یمن است که تلفات غیرنظامی بسیاری به جا گذاشته و به عنوان یکی از بدترین فجایع بشری جهان توصیف می‌شود.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که دولت آقای بایدن طرح فروش سلاح به امارات را هم‌زمان با بررسی جزییات و مشاوره با مقام‌های اماراتی درباره کاربرد این سلاح‌ها، پیش خواهد برد.

دولت دموکرات آمریکا قراردادهای مورد توافق در کابینه دونالد ترامپ را برای بررسی و بازنگری متوقف کرده است.

قرارداد فروش سلاح به امارات درست قبل از پایان دوره ریاست جمهوری آقای ترامپ نهایی شد.

دولت قبلی آمریکا ماه نوامبر گذشته به کنگره اطلاع داد که این قرارداد را به عنوان قرارداد جانبی “پیمان ابراهیم” – توافق عادی‌سازی روابط امارات و بحرین با اسرائیل با میانجی‌گیری آمریکا – تایید کرده است.

درماه‌های آخر ریاست جمهوری دونالد ترامپ، اسرائیل با چندین کشور عربی از جمله امارات، بحرین، سودان و مراکش پیمان عادی‌سازی روابط امضا کرد.

جو بایدن
کابینه ترامپ این قرارداد بزرگ تسلیحاتی را روز ۲۰ ژانویه تنها یک ساعت قبل از ادای سوگند جو بایدن نهایی کرد

قرارداد ۲۳/۳۷ میلیارد دلاری با امارات شامل خرید تسلیحاتی از شرکت‌های جنرال اتمیکز، لاکهید مارتین و ریتون می‌شود که مهم‌ترین آنها ۵۰ جنگنده اف-۳۵ آذرخش ۲، ۱۸ پهپاد MQ-۹B و مجموعه‌ای از موشک‌های هوا به هوا و هوا به زمین است.

علاوه بر نقش امارات در جنگ یمن، یکی دیگر از نگرانی‌های مخالفان این قرارداد به خطر افتادن تضمین‌های آمریکا برای حفظ برتری قدرت نظامی اسرائیل در منطقه است، هر چند که دولت اسرائیل می‌گوید با این قرارداد مخالفت نمی‌کند.

تلاش‌ها در کنگره آمریکا برای متوقف کردن این قرارداد در ماه دسامبر به جایی نرسید چون جمهوری‌خواهان از طرح آقای ترامپ حمایت کردند.

کابینه ترامپ این قرارداد بزرگ تسلیحاتی را روز ۲۰ ژانویه تنها یک ساعت قبل از سوگند خوردن جو بایدن نهایی کرد.