دومین آتش‌سوزی بزرگ تاریخ آمریکا در تگزاس در جریان است

Screen Shot 2024-02-29 at 4.40.43 PM

آتش‌سوزی طبیعی در شمال تگزاس که با سرعت زیادی گسترش پیدا کرده باعث مرگ یک نفر شده، ساکنان را مجبور به ترک محل کرده، برق خانه‌ها و کسب‌وکارها را قطع کرده و موقتا یک مرکز سلاح‌های هسته‌ای را تعطیل کرده است.

این حریق تاکنون ۱.۱ میلیون جریب – ۴۴۵ هزار هکتار – زمین را در شمال شهر آماریلو سوزانده که آن را به دومین آتش‌سوزی وسیع تاریخ آمریکا بدل می‌کند.

گرِگ اَبِت فرماندار این ایالت برای ۶۰ بخش (کانتی) وضعیت فاجعه اعلام کرده است.

علفزارهای خشک، دمای بالا و باد شدید به این حریق که تاکنون فقط ۳ درصد مهار شده دامن زده است.

دیدرا توماس، هماهنگ کننده تعامل عمومی در بخش هاچینسون، که یکی از آسیب‌دیده‌ترین نواحی است به شبکه سی‌ان‌ان گفت که یک نفر در آتش کشته شده است. خانواده این زن ۸۳ ساله او را جویس بلنکنشیپ – آموزگار سابق – معرفی کرده‌اند.

این آتش‌سوزی که «اسموک هاس» نامگذاری شده تاکنون ناحیه‌ای وسیع‌تر از ایالت «رُد آیلند» را سوزانده است.

اداره آتش‌نشانی «وست اودسا» گفت که این اکنون «بزرگ‌ترین و مخرب‌ترین آتش‌سوزی در تاریخ تگزاس است» و از آتش‌سوزی مرکب «ایست آماریلو» که ۹۰۰ هزار جریب را در سال ۲۰۰۶ سوزاند بزرگ‌تر شده است.

آتشسوزی تگزاس

منبع تصویر، REUTERS

این اداره همچنین گفت که این اکنون دومین آتش‌سوزی بزرگ – از نظر وسعت – در تاریخ آمریکاست.

به گفته سازمان جنگل‌ها هم اکنون پنج آتش‌سوزی فعال در تگزاس جریان دارد که هر کدام ده‌ها هزار جریب را سوزانده، تیرهای برق را ذوب کرده و از برخی ساختمان فقط یک اسکلت سوخته باقی گذاشته است.

سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی تگزاس گفت که باد کمی از نفس افتاده که به کاش سرعت انتشار آتش کمک کرده است.

در شمال ایالت انتظار بارندگی و هوای خنک‌تر می‌رود که ممکن است به مهار آتش کمک کند.

ست کریستنسن، سخنگوی اداره امور اضطراری تگزاس، گفت صدها مامور آتش‌نشانی و امدادگران در نواحی آسیب دیده مستقر شده‌اند.

صلیب سرخ برای یکی از شهرهایی که دستخوش قرار گرفته یک مرکز کمک‌رسانی باز کرده و گفته که روز جمعه یک مرکز دیگر را در دسترس قرار خواهد داد.

به گفته سازمان جنگل‌ها و پلیس محلی آتش‌سوزی «اسموک هاس کریک» باعث شده ساکنان مجبور به ترک چندین محله در شهر آماریلو و سایر مناطق مسکونی شوند.

سازمان ملی هواشناسی به ساکنان نواحی اطراف آماریلو هشدار داده است در خانه بمانند چون کیفیت هوا بد است.

بیش از ۸۵ درصد پرورش دام تگزاس در این قسمت واقع در شمال ایالت موسوم به «پنهندل» انجام می‌شود.

ماموران آتشنشانی

منبع تصویر، REUTERS

بیل کندال، هماهنگ کننده مدیریت امور اضطراری بخش همپهیل، گفت که او شاهد «صدها راس گاو بود که لاشه آنها در مزارع افتاده بود.»

یک مزرعه تاریخی در این ایالت به نام «تِرکی تِرَک رنچ» گفت که ۸۰ درصد از این زمین ۸۰ هزار جریبی که ۱۲۰ سال قدمت دارد در آتش‌سوزی صدمه دیده است.

صاحبان این مزرعه در بیانیه‌ای گفتند: «ابعاد نابودی دام، محصولات کشاورزی و حیات وحش، به علاوه حصارهای مزرعه و سایر زیرساخت‌ها در ملک ما، در کنار سایر مزارع و خانه‌ها در منطقه، در تاریخ ما بی‌سابقه به نظر می‌رسد.»

نگرانی درباره گسترش آتش در شمال مرکز تسلیحات اتمی پانتکس در آماریلو باعث شد این تاسیسات سه‌شنبه شب موقتا دست از فعالیت بکشد و خدمه را خارج کند. این یک کارخانه مهم برای مونتاژ، برچیدن و نگهداری از سلاح‌های اتمی آمریکاست. این مرکز چهارشنبه صبح بازگشایی شد.

دمای غیرعادی بالا همچنین به آتش‌سوزی در ایالت‌های همجوار از جمله نبراسکا و کانزاس منجر شده است.

سازمان‌های دولت ایالتی اوکلاهما، درست در شمال تگزاس، هم اعلام کردند که بیش از ۳۰ هزار جریب در این ایالت سوخته و حداقل ۱۳ خانه تخریب شده است.

آتشسوزی تگزاس