دومین سالگرد خروج نیروهای آمریکا از افغانستان؛ نماینده کنگره خواستار استیضاح لوید آستین شد

01

یک نماینده جمهوریخواه کنگره آمریکا طرح استیضاح لوید آستین، وزیر دفاع این کشور را به دلیل آنچه «جرایم سنگین و جنایات» مربوط به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان خواند، ارائه کرد.

کوری میلز، نماینده جمهوریخواه که خواستار استیضاح آستین شده می‌گوید خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان با مدیریت آستین یک «عقب‌نشینی آشفته» بوده که به رها شدن شهروندان و متحدان آمریکایی منجر و به تلفات گسترده نظامیان و غیرنظامیان منتهی شده است.

در این طرح که در دومین سالگرد خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان ارائه شد، همچنین تاکید شده که آستین در انجام وظایف خود کوتاهی کرده است.

میلز که از کهنه سربازان آمریکایی است و در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان حضور دارد، در بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد: «مقامات بلندپایه در این دولت، آشکارا اطلاعاتی را نادیده گرفتند که آمریکایی‌ها و شرکای متحد ما در کابل را در معرض خطر قرار داد.»

او همچنین با انتقاد از عملکرد دولت بایدن در قبال راهبرد این کشور در افغانستان، تاکید کرد که هیچ یک از اعضای کابینه بایدن در این دو سال پاسخگو نبوده‌اند و همین مسئله لزوم تغییر را بیشتر می‌کند.

پنتاگون هنوز واکنشی به این طرح استیضاح نشان نداده است.

طرح خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، در زمان دولت ترامپ و توافق دولت وقت آمریکا با طالبان امضا شد و بر اساس آن توافق، واشنگتن تعهد داد که در یک بازه زمانی مشخص، تمام نیروهای خود و ناتو را از افغانستان خارج کند.

اما با پایان عمر دولت ترامپ، این جو بایدن بود که باید به این تعهد عمل می‌کرد و درنهایت دو سال قبل، تمام نیروهای خارجی پس از سال‌ها افغانستان را ترک کردند.