نام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، در کنار سازمان بهداشت جهانی، الکسی ناوالنی منتقد سرسخت کرملین و گرتا تونبرگ فعال جوان محیط زیست به فهرست نامزدهای جایزه نوبل صلح سال ۲۰۲۱ راه یافت.

هزاران نفر، از قانون‌گذاران نروژی و اعضای پارلمان‌های سراسر دنیا گرفته تا برندگان دوره‌های پیشین این جایزه معتبر جهانی، برای پیشنهاد کاندیدای دلخواه‌شان واجد شرایط محسوب می‌شوند.

مهلت تکمیل فهرست نامزدهای پیشنهادی در روز یک‌شنبه ۱۲ بهمن به پایان می‌رسد، اما به معنای تایید نهایی این فهرست از سوی کمیته نوبل صلح نیست.

نیم‌قرن است که این کمیته اسامی نامزدهای جایزه و نامزدکنندگان را افشا نمی‌کند، در حالی‌که تصمیم‌گیرنده اصلی درباره برنده نهایی جایزه نوبل صلح است.

با وجود این، نامزدکنندگان مجازند تا در صورت تمایل، انتخاب‌های خود را رسانه‌ای کنند.

بررسی‌های خبرگزاری رویترز نشان می‌دهد که تونبرگ، ناوالنی، سازمان بهداشت جهانی و برنامه جهانی کوواکس که تضمین‌کننده دسترسی عادلانه کشورهای فقیر به واکسن کروناست، به فهرست نامزدهای پیشنهادی قانون‌گذاران نروژی راه یافته‌اند.

نکته قابل توجه فهرست امسال اما قرار گرفتن نام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، در کنار کنشگرانی از سراسر دنیا و همچنین نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان (یو.ان.اچ.سی.آر) است.

نام شماری از فعالان سیاسی بلاروس از جمله سویاتلانا تسیخانوسکایا، رهبر مخالفان حکومت الکساندر لوکاشنکو و نیز ماریا کولسنیکووا، عضو شورای هماهنگی مخالفان و از رهبران اصلی اعتراضات خیابانی بلاروس، نیز در فهرست نامزدهای ۲۰۲۱ به چشم می‌خورد.

برنده جایزه نوبل صلح سال ۲۰۲۱ قرار است در ماه اکتبر (پاییز سال ۱۴۰۰) اعلام شود