دونالد ترامپ در جلسه تفهیم اتهام، خود را «بی‌گناه» دانست

4

دونالد ترامپ روز سه‌شنبه ۱۵ فروردین در جلسه تفهیم اتهام خود در دادگاه منهتن نیویورک، نسبت به ۳۴ فقره اتهام جعل مدارک تجاری که علیه او مطرح شده است، اعلام بی‌گناهی کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ترامپ در جلسه تفهیم اتهام دستان خود را روی هم گذاشته و نشسته بود. او در کنار وکلایش ابراز بی‌گناهی کرد.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا در پاسخ به این سوال که در دفاع از خود چه گفته است، گفت: «بی‌گناه».

خبرگزاری فرانسه هم نوشت که ترامپ با چهره‌ای گرفته و جدی در سالن دادگاه حاضر شد. او پس برگزاری این جلسه، محل دادگاه را ترک کرد.

رئیس‌جمهور پیشین آمریکا و نامزد انتخابات درون‌حزبی جمهوری‌خواهان عصر سه‌شنبه به وقت محلی وارد دادگاه منهتن نیویورک شد تا رسما در پرونده‌ای که علیه او گشوده شده است، تفهیم اتهام شود.

این سیاستمدار ۷۶ ساله که کت و شلواری با رنگ آبی تیره و کراواتی قرمز پوشیده بود، پیش از ورود به دادگاه برای افرادی که تجمع کرده بودند، دست تکان داد.

کارین ژان پی‌یر سخنگوی کاخ سفید همزمان با برگزاری جلسه تفهیم اتهام ترامپ، گفت که این موضوع برای جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در «اولویت» نیست.

هیئت عالی منصفه در دادگاه ناحیه منهتن شهر نیویورک روز ۱۰ فروردین صدور کیفرخواست علیه دونالد ترامپ به اتهام پرداخت حق‌السکوت به یک بازیگر سابق پورن را تایید کرد.

رئیس‌جمهور پیشین آمریکا پیش از برگزاری جلسه تفهیم اتهام، در شبکه اجتماعی خود، روث، نوشت که این اتفاق «خیلی سوررئال» است.

او افزود: «آن‌ها قصد دارند مرا بازداشت کنند. نمی‌توانم باور کنم که این اتفاق در آمریکا می‌افتد».

طرفداران و مخالفان ترامپ از صبح سه‌شنبه در برابر ساختمان دادگاه محل تفهیم اتهام او تجمع کردند.

طرفداران رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده پلاکارد بزرگی را حمل می‌کردند که روی آن نوشته شده است: «یا ترامپ یا مرگ». در مقابل، گروهی از مخالفان او شعارهای «ضدفاشیستی» می‌دادند و پلاکاردهای بزرگی را در اطراف دادگاه نصب کردند که روی آن نوشته شده بود: «او را بفرستید زندان»، «ترامپ همیشه دروغ می‌گوید».

جورج سنتوس نماینده جمهوری‌خواه نیویورک در کنگره که به دروغگویی و جعل سوابق علمی و کاری برای رسیدن به این مقام متهم شده است، مدت کوتاهی در اجتماع هواداران آقای ترامپ در یک پارک حاضر شد. قرار است مارجری تیلور گرین نماینده کنگره نیز در این تجمع سخنرانی کند.

جزئیات دقیق کیفرخواست علیه ترامپ هنوز منتشر نشده، ولی به گفته کارشناسان این اتهامات ممکن است صلاحیت او به عنوان نامزد مقام ریاست‌جمهوری را زیر سئوال ببرد