ارتش عراق روز یکشنبه ۱۵ فروردین اعلام کرد که دو راکت به حوالی یک پایگاه هوایی ارتش این کشور که میزبان پیمانکاران آمریکایی است، اصابت کرده است.

سرلشکر تحسین الخفاجی،‌ از مقام‌های نظامی عراق، گفت که این راکت‌ها عصر یکشنبه در نزدیکی پایگاه هوایی «بلد» فرود آمدند اما تلفات جانی و مالی نداشتند.

مقامات امنیتی می‌گویند بر اساس تحقیقات اولیه، هدف این حمله، پایگاه هوایی بلد در شمال بغداد بود اما راکت‌ها پیش از رسیدن به هدف، در روستای البوعاصی، در جنوب شرق پایگاه فرود آمدند.

هنوز فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

حمله روز یکشنبه چند روز پیش از دور جدیدی از «گفت‌وگوهای راهبردی» رخ می‌دهد که قرار است روز ۱۸ فروردین بین مقامات عراقی و آمریکایی برگزار شود.

از آغاز دوران نخست‌وزیری مصطفی الکاظمی در ماه مه پارسال، مناسبات بغداد و واشینگتن تا حدودی بهبود پیدا کرده است اما گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران که خواهان خروج تمام نیروهای آمریکایی از عراق هستند، دولت کاظمی را از این نظر تحت فشار گذاشته‌اند.

«گفت‌وگوهای راهبردی» بین دو کشور در ماه ژوئن در دولت ترامپ آغاز شد و اکنون دولت عراق، تا حدی در پاسخ به فشار جناح‌های سیاسی شیعه و شبه‌نظامیان وفادار به ایران، تقاضای دور چهارم مذاکرات را کرده است.

مقامات آمریکایی و عراقی در گذشته بارها تاکید کرده‌اند که دو کشور بر سر خروج برنامه‌ریزی شده نیروهای رزمی آمریکایی توافق دارند ولی نکته اصلی که هنوز جای بحث دارد جدول زمانی برای این خروج و ارزیابی از خطر فعال شدن گروه داعش و تهدید آن برای امنیت عراق است.

حمله موشکی تازه به پایگاه هوایی «بلد» در شمال بغداد در حالی رخ می‌دهد که حدود سه هفته پیش نیز، روز ۲۵ اسفند، همین پایگاه هدف هفت راکت قرار گرفت. آن حمله نیز تلفاتی نداشت.

در مورد حملات مشابه اخیر و گذشته در عراق، ایالات متحده انگشت اتهام را به سوی گروه‌های نیابتی ایران در عراق گرفته اما ایران همواره دخالت در این حملات را تکذیب کرده است.

عکس از وب‌سایت دادگستری آمریکا، ویرجینیا

بیشتر در این باره:

آمریکا دو وب‌سایت وابسته به کتائب حزب‌الله را مسدود کرد

روز ۱۳ اسفند پایگاه عین‌الاسد در عراق که میزبان نیروهای آمریکایی در این کشور است با چند راکت کاتیوشا هدف قرار گرفت.

مقام‌های امنیتی غربی درباره حملات پیشین گفته بودند که از موشک‌های «مدل آرش ساخت ایران» استفاده شده بود.

نخست‌وزیر عراق روز ۱۱ اسفند گفته بود که دولتش به کسی اجازه نمی‌دهد در خاک عراق «پیام موشکی یا تروریستی» بفرستد.

حمله به پایگاه عین‌الاسد چند روز پس از آن رخ داد که وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد ارتش این کشور مواضع شبه نظامیان مورد حمایت ایران را در شرق سوریه هدف قرار داده است.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، روز هشتم اسفند گفت پیام حمله به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران این است که اقدامات این کشور بدون پاسخ نخواهد ماند.