ناهید تقوی، شهروند ایرانی-آلمانی و مهران رئوف، شهروند ایرانی-بریتانیایی که در ایران زندانی هستند، از سوی دادگاه انقلاب هر کدام به ۱۰ سال حبس به اتهام “مشارکت در اداره گروه غیرقانونی” محکوم شده‌اند.

علاوه بر این شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب این دو نفر را به هشت ماه حبس تعزیری به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” هم محکوم کرده است.

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، همچنین خبر داده که این دادگاه سمیه کارگر و بهاره سلیمانی را به اتهام “مشارکت در اداره گروه غیرقانونی” به شش سال حبس و نازنین محمدنژاد را هم به همین اتهام به دوسال و هشت ماه زندان محکوم کرده است. هر سه نفر که پاییز گذشته دستگیر شدند، به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به هشت ماه حبس محکوم شده‌اند.

ناهید تقوی ۶۷ ساله و مهران رئوف ۶۴ ساله، شهروندان دو تابعیتی، هر دو مهرماه سال گذشته در تهران بازداشت شدند و از آن زمان زندانی هستند.

مهران رئوف
نزدیکان مهران رئوف هم از وضعیت جسمی نامناسب او به دلیل اعتصاب غذا و بازجویی‌های طولانی وضعیت جسمی خبر داده بودند

فعالان حقوق بشر بارها به بازداشت طولانی آنها در زندان انفرادی، دسترسی نداشتن و به وکیل و وضع سلامت آنها اعتراض کرده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل پیشتر از ایران خواسته بود که آقای رئوف و خانم تقوی را فورا و بدون قید و شرط آزاد کند.

مریم کلارن، دختر ناهید تقوی که در ماه‌های گذشته بارها درباره وضعیت جسمانی مادرش در زندان ابراز نگرانی کرده، صدور حکم ده سال و هشت ماه زندان برای او را تایید کرده است.

خانم کلارن روز یکشنبه ۱۱ مرداد در توییتر نوشت که مسئولان زندان اوین با انتقال مادرش به بیمارستان موافقت نکرده‌اند.

او با اشاره به سابقه بیماری دیابت مادرش گفت که ابتلای او به کرونا موجب وخامت حالش در روزهای اخیر شده است.

نزدیکان مهران رئوف هم از وضعیت جسمی نامناسب او به دلیل اعتصاب غذا و بازجویی‌های طولانی خبر داده بودند.

حمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر بارها شهروندان دوتابعیتی را بازداشت و زندانی کرده است. ببیشتر آنها با اتهامات امنیتی از جمله جاسوسی روبرو هستند.