اوایل دیروز، شنبه ۲۶ ژوئن، دو کلیسای کاتولیک دیگر در مناطق بومیان در غرب کانادا در شعله‌های آتش سوختند.

آتش‌سوزی در کلیسای “سنت آن” و کلیسای “چوپاکا” در فاصله یک ساعت از هم در استان بریتیش کلمبیا رخ داده است.

پلیس گفته است که هر دو ساختمان به طور کامل تخریب شده‌اند و آنها آتش‌سوزی را “مشکوک” تلقی می‌کنند.

دوشنبه هفته پیش، همزمان با گرامیداشت روز ملی بومیان در کانادا، دو کلیسای کاتولیک دیگر در این استان در آتش‌سوزی تخریب شدند.

جیسون بایدا، از پلیس سواره‌نظام سلطنتی کانادا، گفته است “تحقیقات درمورد آتش‌سوزی‌های قبلی و این دو مورد جدید ادامه دارد، هیچ کس دستگیر یا متهم نشده است”.

این آتش‌سوزی‌ها در پی کشف صدها گور بی نام و نشان در مدارس شبانه‌روزی سابق کانادا رخ داده است.

در قرن نوزدهم و بیستم میلادی، مدارس شبانه‌روزی اجباری توسط گروه‌های مذهبی و با بودجه دولت اداره می‌شد و هدف آن جذب جوانان بومی کانادا بود.

گروه‌های فعال بومیان کانادا، خواستار جستجوی سراسری برای یافتن گورهای بیشتر شده‌اند.

کیث کرو، رئیس گروه بومیان سیمیل‌کامین، به تلویزیون سی‌بی‌سی کانادا گفته است که امروز صبح در تماس تلفنی به او خبر دادند که کلیسای چوپاکا آتش گرفته است، و به فاصله نیم ساعتی که او به محل رسیده بود، کل کلیسا در آتش سوخته بود.

کیث کرو به سی‌بی‌سی گفت: “عصبانی هستم. فکر نمی‌کنم که هیچ نتیجه مثبتی از این کار عاید شود، راه سختی در پیش داریم”.

او گفت بسیاری از مردم این منطقه عضو كلیسای كاتولیك هستند و از این آتش‌سوزی‌ها بسیار ناراحت هستند.

ماه گذشته، گروه بومی کاوِسِس از کشف بقایای ۲۱۵ کودک در مدرسه‌ای در استان بریتیش کلمبیا خبر داد.

آنها بقایا را در مدرسه شبانه‌روزی بومیان کملوپس پیدا کردند؛ این مدرسه در سال ۱۸۹۰ میلادی تحت مدیریت کلیسای کاتولیک رم افتتاح شد، و در سال ۱۹۷۸ میلادی تعطیل شد.

پنجشنبه گذشته، گروه بومی کاوِسِس اعلام کرد که ۷۵۱ گور بی نان و نشان دیگر را در مدرسه شبانه‌روزی ماریوال در ساسکاچوان هم کشف کرده‌اند. این مدرسه سابق هم زیر نظر کلیسای کاتولیک رم اداره می‌شد.

بین سال‌های ۱۸۶۳ تا ۱۹۹۸ میلادی، بیش از ۱۵۰ هزار کودک بومی از خانواده‌هایشان گرفته شدند تا در این مدارس شبانه‌روزی در سراسر کانادا اسکان داده شوند.

کمیسیونی که در سال ۲۰۰۸ برای مستندسازی این سیستم تشکیل شد، به این یافته رسید که شمار زیادی از کودکان بومی هرگز به جوامع بومی خود بازنگشتند. این کمیسیون نتیجه می‌گیرد که این سیستم و فعالیت‌هایش به مثابه نسل‌کشی فرهنگی بوده است.

دولت کانادا رسما به دلیل چنین سیستمی عذرخواهی کرده است.