دکتر گنج‌بخش: نباید به سرکوبگران اجازه داد در کنفرانس‌های بین‌المللی شرکت کنند

04

با ادامه اعتراضات سراسری در ایران و همزمان شدت گرفتن سرکوب معترضان توسط نیروهای حکومت، ایرانیان خارج از کشور نیز ضمن همبستگی با معترضان داخل ایران، اعمال محدودیت‌های گسترده بین‌المللی بر افراد وابسته به حکومت جمهوری اسلامی را خواستار شده‌اند.

دکتر امیرحسین گنج‌بخش، رئیس بخش بیوفوتونیک انستیتوی ملی بهداشت آمریکا (ان‌آی‌اچ)، می‌گوید عده قلیلی از افراد «به ظاهر» تحصیل‌کرده‌ که عوامل سرکوب و مجازات دانشجویان در هیأت‌های تصمیم‌گیرنده دانشگاه‌ها هستند نباید اجازه حضور در کنفرانس‌های بین‌المللی را داشته باشند.

دکتر گنج‌بخش به صدای آمریکا گفت مشارکت میان هیأت‌های علمی داخل و خارج کشور می‌تواند منجر شود تا این افراد به عنوان «قاتلان» و «عوامل سرکوب» شناسایی شوند و نتوانند در عرصه‌های بین‌المللی حضور پیدا کنند.

او با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران تلاش می‌کند با تبلیغ «جهل، خرافات و عقب‌ماندگی»، بخشی از مردم ایران را در «نادانی» نگه دارد افزود: «کمپین نخبه‌کشی را با کارزار مجازات نخبه‌کشان باید پاسخ داد.»

یکی از اقداماتی که تاکنون صورت گرفته است تلاش شماری از دانشگاهیان و پژوهشگران داخل و خارج از ایران برای لغو اعطای جایزه کنگره «ای‌آی‌یو» کانادا به یک اورولوژیست به نام ناصر سیم‌فروش بود.

آنها مستنداتی را برای این درخواست خود به این انجمن فرستادند. از جمله این مستندات می‌توان به رویکرد غیرعلمی سیم‌فروش در حمایت از منع ورود واکسن‌های کووید-۱۹ به ایران توسط علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اشاره کرد.