دیدار اردوغان با پوتین؛ آنکارا مصمم به حل اختلاف و راه‌اندازی نیروگاه اتمی پیش از انتخابات است

3

وزارت انرژی ترکیه می‌گوید به دنبال حل اختلاف طرفین دعوی در ساخت نیروگاه هسته‌ای ۲۰ میلیارد دلاری « آک‌کویو» واقع در جنوب ترکیه توسط  شرکت «روس‌اتم» روسیه است.

«آک‌کویو نوکلیر Akkuyu Nukleer» روز شنبه اعلام کرد که با «تی اس ام انرژی TSM Enerji» قراردادی امضا کرده است و پس از فسخ قرارداد با شرکت ترکیه‌ای «ای‌جی ایچتاش IC Ictas»، ادامه ساخت نیروگاه را بر عهده خواهد گرفت.

«ای‌جی ایچتاش» روز دوشنبه اعلام کرد دعوای حقوقی را برای فسخ قرارداد با آک‌کویو نوکلیر آغاز کرده است. براساس گزارش ثبت تجاری ترکیه، تی اس ام انرژی متعلق به سه شرکت مستقر در روسیه است.

وزارت انرژی ترکیه در پایان روز سه شنبه اعلام کرد: «ما ابتکارات لازم برای حل اختلاف بین دوطرف را انجام داده‌ایم. اولویت ما این است تا اطمینان حاصل کنیم که هیچ‌کدام از طرفین قرارداد و کارکنانی که از ابتدا در احداث این پروژه مشارکت داشته‌اند متحمل هیچ زیانی نشوند و پروژه سر وقت راه‌اندازی شود.»

آک‌کویو نوکلیر که در حال ساخت چهار راکتور در سایت مدیترانه‌ای خود در ترکیه است، هیچ دلیل مشخصی برای پایان دادن به قرارداد با «ای‌جی ایچتاش» ارائه نکرد اما قرارداد با تی اس ام انرژی را ضامن اتمام سر وقت پروژه و همچنین پرداخت به موقع حقوق کارکنان خواند.

آنکارا قصد دارد تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی سال ۲۰۲۳ میلادی، اولین راکتور این نیروگاه را با ظرفیت ۴۸۰۰ مگاوات در  آک‌کویو راه‌اندازی کند. انتظار می‌رود نیروگاه آک‌کویو پس از راه‌اندازی هر چهار راکتور تا ۱۰ درصد از برق مورد نیاز ترکیه را تامین کند

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پیش از این پیشنهاد همکاری با روسیه در احداث دو نیروگاه دیگر را هم داده بود. وی قرار است روز جمعه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در تفرجگاه سوچی روسیه در کناره دریای سیاه دیدار کند.