دیدار حسن روحانی با برادران کاسترو در هاوانا

رائول کاسترو، رئیس‌جمهور و فیدل کاسترو، رهبر سابق کوبا با حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران دیدار و گفت‌وگو کردند. در طی سفر رسمی روحانی به کوبا چندین موافقتنامه همکاری در زمینه‌های گوناگون میان طرفین به امضا رسید.
حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران روز دوشنبه (۱۹ سپتامبر / ۲۹ شهریور) در جریان سفر رسمی خود به هاوانا با رائول کاسترو، همتای کوبای‌اش و نیز برادر او فیدل کاسترو، رهبر سابق کوبا دیدار و گفت‌وگو کرد.
فیدل کاسترو که چندی پیش ۹۰ ساله شد، به ندرت دست به دیدارهای رسمی با شخصیت‌های سیاسی می‌زند. تلویزیون رسمی کوبا گزارش داد که رهبر سابق کوبا در خانه شخصی‌اش با رئیس‌جمهور ایران ملاقات کرده است.
0,,19562680_403,00
روابط بین‌الملل و همچنین خطرهایی که صلح جهانی را تهدید می‌کنند، از موضوعات محوری در این دیدار بوده است.
روحانی در طی این دیدار همچنین با رائول کاسترو، همتای کوبایی خود گفت‌وگو کرد. گزارش‌های رسانه‌های دولتی کوبا حاکی از آن است که مقامات دو کشور موافقتنامه‌هایی همکاری در زمینه‌های گوناگون از جمله آموزشی، علمی و نیز بهداشتی امضاء کرده‌اند. همچنین گفته می‌شود که تفاهم‌نامه‌ای در زمینه بانکی میان طرفین به‌امضاء رسیده است.
نفت نیز از کالاهایی است که در تمایل و علاقه کوبا به گسترش مناسبات با جمهوری اسلامی نقش بازی می‌کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه کوبا به خرید نفت از ایران علاقمند است، زیرا ونزوئلا که سال‌های متمادی نفت خود را با بهایی ارزان به کوبا می‌فروخت، خود در بحران اقتصادی شدیدی به سر می‌برد و از صادارتش به کوبا کاسته است.
0,,19562720_303,00
تلاش کوبا برای تقویت مناسبات
کوبا همچنین نخستین ایستگاه سفر یک‌هفته‌ای محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی به آمریکایی جنوبی در آغاز شهریور ماه امسال بود. ظریف در جریان سفرش بر تمایل ایران بر گسترش همکاری‌ها و مناسبات بازرگانی و مالی تأکید کرده بود.
بیشتر بخوانید: تلاش تازه‌ی ایران برای پا گرفتن در آمریکای لاتین
خبرگزاری آلمان نیز در گزارش خود در ارتباط با سفر روحانی به هاوانا به این نکته اشاره کرده که کوبا از زمان آب شدن یخ روابطش با آمریکا در تلاش تقویت مناسباتش با کشورهای مختلف جهان است.
از آغاز سال جاری میلادی مناسبات آمریکا و کوبا وارد مسیری جدید شد. باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در اوخر ماه مارس سال جاری دست به سفری تاریخی به کوبا زد و با رائول کاسترو دیدار و گفت‌وگو کرد.
اگر چه اختلاف‌های دو کشور بر سر مسائلی نظیر دمکراسی و حقوق بشر علیرغم گفت‌وگوهای سازنده میان طرفین کاملا برطرف نشده، اما از سرگیری مناسبات دیپلماتیک، بازگشایی متقابل سفارتخانه‌ها در آمریکا و کوبا و همچنین کاهش تحریم‌ها گام‌هایی بوده‌اند در راه عادی‌سازی روابط طرفین.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.