دیدار رئیس جمهوری فرانسه با فعالان زن درباره اعتراضات در ایران

Screen Shot 2022-11-12 at 12.00.08 AM

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز جمعه ۲۰ آبان گروهی از فعالان زن ایرانی متشکل از مسیح علی‌نژاد، رویا پیرایی، لادن برومند و شیما بابایی در کاخ الیزه دیدار کرد.

در بیانیه کاخ الیزه آمده است که امانوئل ماکرون در این دیدار ضمن «ادای احترام به زنان ایران»، آنها را به دلیل «انقلاب» جاری که در حال پیشبرد آن هستند، مورد تحسین قرار داد.

کارولاین فوستر، نویسنده و کارگردان فرانسوی نیز در توییتی با اشاره به دیدار مسیح علی‌نژاد و این فعالان زن با امانوئل مکرون، از سازمان «عدالت برای کردها» برای فراهم کردن این دیدار تقدیر کرده است.

 

درخواست عفو بین‌الملل از شورای حقوق بشر برای بررسی سرکوب اعتراضات در ایران

عفو بین‌الملل روز جمعه ۲۰ آبان با اعلام این که بیش از یک میلیون نفر به فراخوان این نهاد پاسخ داده‌اند، از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواست که فورا به سرکوب اعتراضات مردمی در ایران توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی رسیدگی کند.

این نهاد بین‌المللی خبر داد که بیش از ۱ میلیون نفر از ۲۲۰ کشور و منطقه جهان با امضای خود از درخواست ایجاد مکانیزم مستقل بین‌المللی توسط شورای حقوق بشر برای رسیدگی به «جنایات» جمهوری اسلامی حمایت کرده‌اند. یک چهارم از امضاکنندگان فراخوان عفو بین‌الملل نیز شهروندان ایران هستند.

عفو بین‌الملل در بیانیه خود می‌گوید، اعتراضات مردمی ایران به همبستگی گسترده در کشورهای مختلف جهان منجر شده و در عین حال با سرکوب خونین و گسترده نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی مواجه گشته است.

این نهاد می‌نویسد، امضاکنندگان فراخوان تشکیل مکانیزم شورای حقوق بشر برای رسیدگی به سرکوب اعتراضات در ایران حمایت گسترده فعالان حقوق بشر جامعه جهانی را برانگیخته است.

عفو بین‌الملل می‌گوید که درخواست تشکیل این مکانیزم را به رییس شورای حقوق بشر سازمان ملل تحویل داده است.

یک روز قبل از این، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران در تماسی تلفنی با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل نسبت به برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر این سازمان درباره شرایط ایران هشدار داده بود.

او «اقدام دولت‌های غربی» برای برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر در مورد ایران را مردود دانست و مدعی شد که جمهوری اسلامی «مدافع واقعی حقوق بشر است».