امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، روز شنبه ۱۳ آذر در آخرین مرحله از سفر دو روزه خود به کشورهای عرب حوزه خلیج فارس با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی دیدار کرد.

نگرانی‌ها پیرامون برنامه هسته‌ای ایران، بحران‌های متعدد در لبنان و جنگ جاری در یمن از محورهای اصلی این دیدار دوجانبه عنوان شده است. گزارش‌ها حاکی است که این دیدار پشت درهای بسته انجام گرفته است.

ریاض پس از شش سال درگیری هنوز نتوانسته است به نبرد با شورشیان حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در یمن، خاتمه دهد. عربستان همچنین مخالف توافق هسته‌ای سال ۱۳۹۴ موسوم به برجام است.

جنگ داخلی یمن که بسیاری از تحلیل‌گران آن را جنگ نیابتی بین ایران و عربستان می‌دانند نیز به نقطه اختلاف دو کشور تبدیل شده است. ریاض می‌گوید پهپادهایی که حوثی‌ها با آن به خاک عربستان و از جمله تاسیسات نفتی آن حمله می‌کنند، ساخت ایران است؛ اتهامی که جمهوری اسلامی آن را رد کرده است.

عربستان و متحدان آن در حوزه خلیج فارس در اواخر خردادماه امسال خواستار گنجاندن برنامه موشکی و نقش منطقه‌ای ایران در مذاکرات هسته‌ای وین شدند. ریاض از قدرت‌های جهانی خواسته بود قراردادی با ایران امضاء کنند که محدودیت‌های شدیدتری علیه تهران در نظر می‌گیرد و برای مدت طولانی‌تر ادامه می‌یابد.

رئیس جمهوری فرانسه روز شنبه پس از دیدار با محمد بن سلمان اعلام کرد که ریاض به حمایت از اصلاحات و کمک به حفظ حاکمیت لبنان متعهد شده و قرار است دو کشور با ابتکاراتی حل بحران لبنان را تضمین کنند.

آقای مکرون قبل از سفر به جده در جمع خبرنگاران گفته بود که مسئله لبنان را با ولیعهد سعودی مطرح خواهد کرد و به‌ویژه بر اهمیت ایستادن در کنار این کشور در شرایطی که گرفتار بن‌بست سیاسی و بحران‌های متعدد است تاکید خواهد کرد.

لبنان در ماه‌های اخیر با فشارهای اقتصادی و دیپلماتیک بیشتری از سوی کشورهای عربی خلیج فارس، به‌ویژه عربستان سعودی، مواجه شده است.

ناظران بر این باورند که خشم سران کشورهای عربی از اعمال نفوذ و تسلط حزب‌الله، گروه شبه نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران، بر سیاست‌های لبنان به افزایش فشارها و تشدید بحران در لبنان دامن زده است.

مقام‌های سعودی نیز طی روزهای اخیر به صراحت گفته‌اند که ریشه اصلی بحران با لبنان به تسلط گروه حزب‌الله بر این کشور باز می‌گردد و رهبران سیاسی و مردم لبنان باید با نفوذ این گروه مقابله کنند.

یک روز پیش از سفر آقای مکرون به جده، جورج قرداحی، وزیر اطلاع‌رسانی لبنان که ویدئوی اظهارات بحث‌برانگیز او در ماه گذشته باعث تنش بین لبنان و کشورهای عربی شده بود، از مقام خود استعفا کرد.