یک نماینده مجلس شورای اسلامی در ایران گفته است که در جریان سفر برنامه‌ریزی شده محمدباقر قالیباف به روسیه، دیداری با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور انجام نمی‌شود و پیام کتبی آیت الله علی خامنه‌ای که قرار بود به رئیس جمهور روسیه تحویل داده شود، به نماینده ای داده می شود که آقای پوتین تعیین کرده است.

روزنامه همشهری چاپ تهران هفته گذشته در خبری نوشته بود که آقای قالیباف، به زودی برای انتقال پیامی رسمی به ولادیمیر پوتین عازم روسیه است و برای انجام این دیدار دو طرف پذیرفته‌اند که وی یک بار در فرودگاه تهران و یک بار در فرودگاه مقصد آزمایش کرونا بدهد.

مجتبی توانگر نماینده مجلس ایران به خبرگزاری ایسنا گفته است: “محمدباقر قالیباف پروتکل‌های بهداشتی دیدار با پوتین را نپذیرفته” به همین دلیل رئیس جمهور روسیه برای دریافت “پیام مهم” آیت الله خامنه ای نماینده ویژه معرفی کرده است.

خبرنگار روزنامه اعتماد، چاپ تهران که به وزارت خارجه ایران نزدیک است در توییتر خود نوشته است که از ابتدا هم آقای پوتین برای ملاقات با محمدباقر قالیباف موافقتی اعلام نکرده بود.

نماینده مجلس ایران پیام کتبی آیت الله خامنه ای به ولادیمیر پوتین را که قرار است محمدباقر قالیباف آن را به روسیه ببرد "مهم" خوانده است
نماینده مجلس ایران پیام کتبی آیت الله خامنه ای به ولادیمیر پوتین را که قرار است محمدباقر قالیباف آن را به روسیه ببرد “مهم” خوانده است

روزنامه همشهری در گزارش هفته پیش خبر داده بود افرادی که به ملاقات ولادیمیر پوتین می‌روند به دلیل “احتیاط‌های رئیس جمهور روسیه در ارتباط با ویروس کرونا” باید پانزده روز در قرنطینه باشند اما قرار شده که محمدباقر قالیباف با انجام دو آزمایش کرونا یکی در فرودگاه تهران و یکی در فرودگاه مقصد در روسیه، این دیدار را انجام دهد.

از زمان شیوع ویروس کرونا، مقام های ایرانی که به روسیه سفر کرده اند از جمله محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، با ولادیمیر پوتین ملاقات نداشته‌اند. آقای ظریف در سفر تابستان سال جاری به روسیه با آقای پوتین تلفنی صحبت کرد. به تازگی هم او دیدار دیگری از روسیه داشت اما در جریان آن ملاقات یا تماس اعلام شده ای با رئیس جمهور آن کشور نداشت.

مشخص نیست با اینکه پیام کتبی آیت‌الله خامنه ای به پوتین از آذر ماه آماده بوده چرا این پیام در سفر اخیر آقای ظریف به مسکو، به مقام های روسی منتقل نشده است.

رسانه‌های ایران پیش از این گفته بودند که آقای قالیباف قرار بود در آذر ماه به دعوت دومای روسیه به آن کشور سفر کند اما این سفر به دلیل قطعی نشدن دیدار او با ولادیمیر پوتین، یک روز پیش از انجام به تعویق افتاد.

در اوایل مهرماه امسال در پی دیدار سر زده محمدباقر قالیباف از بخش بیماران مبتلا به ویروس کرونا در یکی از بیمارستان‌های تهران، حسن روحانی، رئیس جمهور، به دلیل پروتکل‌های بهداشتی جلسه سران قوا را لغو کرد.

مدت کوتاهی پس از لغو این نشست اعلام شد که آقای قالیباف به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده است.

دیدار احتمالی آقای قالیباف از روسیه اولین سفر رسمی او به خارج از ایران از زمان رسیدن به ریاست مجلس شورای اسلامی است.

روابط ایران با روسیه در سال های اخیر نزدیک بوده و ضمن سفرهای پی درپی وزیر خارجه ایران به آن کشور، روسای جمهور ایران و روسیه هم به طور مرتب با هم ملاقات داشته اند اما از زمان شیوع ویروس کرونا ملاقات های حضوری قطع شده و دو طرف در جریان نشست های بین المللی با هم دیدار ویدئویی داشته‌اند

.