رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، روز جمعه ۳۰ مهر با دیپلمات‌های سه قدرت اروپایی عضو برجام در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران و مذاکرات مربوط به احیای اين توافق گفت‌وگو می‌کند.

از زمان خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت سال ۹۷ این توافق زیر سئوال رفته و حکومت ایران در واکنش به از سرگیری تحریم‌های شدید آمریکا برخی از تعهدات خود در چارچوب برجام را نقض کرده است.

اما دولت جو بایدن آمادگی خود را برای احیای برجام به شرط بازگشت ایران به تمامی مفاد این توافق و متوقف کردن توسعه فعالیت‌های هسته‌ای اعلام کرده است.

مذاکرات مربوط به احیای برجام که از بهار امسال در وین شروع شد دستاورد چندانی نداشت و چهار ماه پیش در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران متوقف شد. هنوز تاریخ دقیقی برای از سرگیری این مذاکرات تعیین نشده است هر چند تماس‌های جداگانه بین ایران و اتحادیه اروپا که هماهنگ کننده این مذاکرات است، ادامه دارد.

رابرت مالی قبل از سفر به پاریس برای ملاقات با نمایندگان سه قدرت اروپایی به کشورهای حاشیه خلیج فارس رفت و با مقامات قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی که در مورد برنامه‌های هسته‌ای ایران نگران هستند، مذاکره کرد.