دیدار پاپ و سیستانی: مفاهیم پنهان و آشکار ملاقاتی تاریخی

پاپ فرانسیس در سفری تاریخی به عراق افراط گرایی و خشونت به نام دین را محکوم کرد.

او در جریان مراسمی با حضور پیروان ادیان مختلف در شهر باستانی اور گفت: “خصومت، افراط گرایی و خشونت در قلب یک مذهب زاده نمی‌شود و اینها خیانت به مذهب است.”

عراق درگیر خشونت‌های مذهبی هم علیه اقلیت های مذهبی و هم بین مسلمانان شیعه و سنی است.

رهبر کاتولیک‌های جهان همچنین بر ضرورت همزیستی تاکید کرد.

پاپ در بخشی دیگر از سخنانش گفت: “مومنان نباید زمانی که تروریسم درصدد سوءاستفاده از مذهب است، ساکت بمانند.”

پاپ فرانسیس پیش‌تر دردومین روز سفر خود به عراق، با آیت‌الله علی سیستانی از قدرتمندترین رهبران دینی عراق و مرجع میلیون‌ها مسلمان شیعی دیدار کرد.

دیدار پاپ فرانسیس و آیت‌الله علی سیستانی به صورت خصوصی و بدون رعایت تشریفات معمول در خانه این مرجع شیعه در شهر مذهبی نجف برگزار شده است.

خبرنگاران اجازه حضور در این دیدار را نداشتند. آیت‌الله سیستانی ۹۰ ساله، کمتر در مقابل دوربین رسانه‌ها حضور یافته است.

این دیدار یکی از نقاط برجسته سفر پاپ به عراق است. برای تامین امنیت این دیدار، واتیکان و نجف برای ماه‌ها گفت‌وگوهایی فشرده و همچنین برنامه‌ریزی دقیق را پیش برده‌ بودند.

گزارش شده است که برخی گروه‌های شبه نظامی شیعی عراق با این دیدار مخالفت کرده‌اند و آن را زمینه مداخله غربی‌ها در امور داخلی عراق عنوان کرده‌‎اند.

پایگاه خبری شفقنا بیانیه دفتر آیت‌الله سیستانی را درباره این دیدار منتشر کرده است. در این بیانیه آمده “در این دیدار درباره چالش‌های بزرگی که بشریت در این دوران با آن روبروست و نقش ایمان به خداوند سبحانه و تعالی و پایبندی به ارزش های والای اخلاقی برای غلبه بر آنها گفتگو و تبادل نظر شد”.

این نخستین سفر یک پاپ به عراق است و همچنین اولین سفر بین‌المللی پاپ فرانسیس از زمان شیوع همه‌گیری کرونا.

پاپ فرانسیس در حال ورود به جلسه روز شنبه با آیت‌الله سیستانی؛ خبرنگاران اجازه حضور در این دیدار را ندارند
پاپ فرانسیس در حال ورود به جلسه روز شنبه با آیت‌الله سیستانی؛ خبرنگاران اجازه حضور در این دیدار را ندارند

کرونا و تشدید بحران امنیتی در عراق، این سفر را به پرخطرترین سفر پاپ تبدیل کرده است.

پاپ فرانسیس ۸۴ ساله پیشتر درباره این سفر به خبرنگاران گفته بود که او خود را ملزم به انجام وظیفه می‌داند و این سفر را به عنوان “زائر صلح ” انجام می‌دهد و از خدا می‌خواهد پس از سال‌ها جنگ در عراق صلح و آشتی برقرار شود.

لوئیز یاکو، اسقف اعظم کلیسای کلدانی عراق نیز پیش‌تر گفته بود طی این ملاقات پاپ و آیت‌الله سیستانی “سند اخوت برای صلح جهانی ” امضا می‌کنند.

میگل آنخل آیوسو گوئیشوت مسئول شورای پاپی گفتگوی بین ادیان درباره این سفر و دیدار پاپ با آیت‌الله سیستانی گفته است که او یک رهبر مذهبی است که اقتدار اخلاقی بالایی برخوردار است.

آیت‌الله سیستانی در حالی که در دوران صدام سال ها در حبس خانگی بود، پس از سرنگونی دیکتاتور عراق، نقشی برجسته در جامعه عراق ایفا کرد. فتوای آیت‌الله سیستانی برای مقابله با داعش و همچنین حمایت از اعتراضات سال ۲۰۱۹ که در انتقاد به عملکرد دولت و دخالت خارجی برگزار شد، از جمله فعالیت‌های خبرساز و تاثیرگذار آیت‌الله سیستانی بود.

این نخستین سفر یک پاپ به عراق است
این نخستین سفر یک پاپ به عراق است

ملاقات پاپ با آیت الله علی سیستانی در نجف، سفر به ناصریه مرکز استان ذی قار و بازدید از شهر باستانی اور، ملاقات عمومی با مسیحیان در شهر اربیل و دیدار با مقامات سیاسی و مذهبی اقلیم کردستان عراق، از برنامه‌های سفر چهار روزه پاپ عنوان شده بود.

حدود ۱۰ هزار نیروهای امنیتی عراق وظیفه تامین امنیت پاپ در این سفر را بر عهده دارند. همزمان با این تدابیر امنیتی، دولت عراق برای مقابله با شیوع کرونا، محدودیت‌هایی برای رفت و آمد اعمال کرده است.

پاپ فرانسیس که هوادار سرسخت گفت‌وگو با رهبران دیگر است، پیش از این با شماری از چهر‌ه‌های برجسته اهل سنت در چندین کشور با مسلمان‌نشین از جمله در بنگلادش، ترکیه، مراکش و امارات دیدار داشته است.

این ملاقات در حالی برگزار می‌شود که آیت الله سیستانی به ندرت با مقامات سیاسی و مذهبی دیگر کشورها ملاقات می‌کند.

از جمله، اخیرا گزارش هایی در برخی رسانه‌ها مبنی بر امتناع آیت الله سیستانی از ملاقات با ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایران در سفر او به عراق منتشر شده بود.